kistenruiflantierpalen en toebehoorendiverse soorten van "geele en grauwe straatsteenendak-pannen en metselstenen, "circa 1000 voet schutting hoog 7 en 8 voet, circa 200 roede "rasterwerk; voorts 800 stuks beuke, esse, abele, ipe of olme, "eiken, linde en andere soorten van boomen, waaronder van bij- "zondere zwaarte; alsmede' diverse soorten verplantbaare vrucht- "boomen en ander plantsoen; adres bij Gerrit Munk Junior en "Comp. timmerman te Heemstede, of Barend Gozeling, op voorn. buitengoed." Doch de afbraak vindt niet plaats, dat blijkt uit een verzoek om inlichtingen van een controleur der directe belastingen van Haarlem, die op 3 Febr. 1815 zich richt tot het G°m. bestuur der Gem. Bloe- mendaal. Hij vraagt hen wie in 1814 de bewoners waren van het Huis te Bloemendaal. De burgemeester antwoordt hem op 6 Febr. 1815, dat volgens hem de tuinmanswoning, paardenstal en koetshuis in 1814 bewoond zijn geweest en dat het herehuis in het begin van het jaar 1814 wel doch in het laatst van het jaar niet meer bewoond is ge weest. Daarna zijn de boerenwoning en bijna alle gronden in het bezit ge komen van de Erven van Willem Philips Kops en maakte deel uit van het landgoed "Wildhoef". Jhr. Mr. Jan Pieter Teding van Berkhout (1785-1856) was gehuwd met Vrouwe Anna Tohanna Kops, dochter van genoemde Willem Philip Kops. Hij werd, na het overlijden van zijn vrouw in 1825 onder meer eigenaar van de gronden van het Huis te Bloemendaal. Bij de boedel scheiding werd hem ook nog toebedeeld het zgn. "kleiner buitenver blijf" ten Noorden van Wildhoef gelegen, waar hij en zijn gezin de zomer doorbrachten. Om de herinnering aan het grafelijke huis le vendig te houden, gaf hij aan dit buitenverblijf, gelegen aan de Kennemerweg, de naam Aelbertsberg"Op dit buiten overlijdt Jhr. Berkhout op 24 Aug. 1856. Het landgoed blijft tot 5 Maart 1919 in de fam. Teding van Berkhout en gaat dan in eigendom over naar de Gem. Bloemendaal die voor f.128.600,koopt de landerijen groot 6 Ha. 68 a. 75 ca. Op de landerijen worden dan sportterreinen geprojecteerd. Zoals reeds in het begin van dit artikel werd genoemd, resteert momenteel nog een oude boerderij doch niet meer als boerderij in gebruik Omstreeks de eeuwwisseling werd deze boerderij betrokken door de fam. Uitendaal, doordat de boerderij aan de Kortelaan, die hij be werkte, toen verdween. Volgens Allan in zijn Geschiedenis en beschrijving van Haarlem en Omstreken zou deze boerderij nog een overblijfsel zijn van het koets huis, dat tot de oud-adellijke stichting Aelbertsberg behoorde. Tot voor enige jaren woonde Mevr. C. Uitendaal-Smit nog op de boerderij. In 1984 werd deze boerderij door de Gem. Bloemendaal verkocht voor f.3,aan de aannemer Witkop te Bloemendaal. L. van Emmerik. Bronnen: artikel D. Vonk in Gedenkboek Ver. Haerlem 1926. F. AllanGeschiedenis en beschrijving van Haarlem deel II. Bloemendaal, proeve ener streekgeschiedenis van Dr. P. Hoekstra 1947. Bloemendaal, Lanen en wegen van MejA.M.G. Nierhoff. 25

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 26