NOG EENMAAL DE THEEKOEPEL VAN WILDHOEF Op Vrijdagmiddag 21 maart j.l. was het zover, tijdens een fees telijke bijeenkomst konden de jonge aannemers van Bohema een vol ledig gerestaureerde theekoepel aan de eigenaresse en vertegen woordigers van het Gemeentebestuur en de Stichting "Ons Bloemen- daal" overdragen, nog juist voordat de festiviteiten rond 350 jaar Kerk en Dorp losbarstten. Een compliment waard want niet alleen was de restauratie toch nog vrij omvangrijk, maar bovendien zorgde de lange vorstperiode van de afgelopen winter voor een wekenlange on derbreking van de werkzaamheden. Bij de restauratie zijn twee van de vier pilaren vervangen, waar bij aan het licht kwam dat de pilaren die niet vervangen hoefden te worden de oude, naar alle waarschijnlijkheid zelfs nog de oorspron kelijke uit 1791 zijn; van hard, geheel uitgewerkt, en dus eerste kwaliteit eikenhout als ze zijn, kunnen ze, mits goed in de verf gehouden, nog tientallen jaren mee. De beide andere, thans vervan gen pilaren hebben het niet veel langer dan tien jaar uitgehouden, want zij zijn bij de vorige restauratie in 1974 geplaatst. Om her haling van een dergelijk gebeuren te voorkomen is gekozen voor pi laren met een stalen kern, bovendien is de voet iets van de grond gehouden om de kans op inrotten te verkleinen. Het dak is voor een groot deel vernieuwd en voorzover mogelijk recht gezet. Een oplettende waarnemer zal opmerken dat er hier en daar in dit opzicht nog steeds afwijkingen zijn, maar bij een bouw sel van bijna twee eeuwen oud is dat onvermijdelijk. Het pinakeltje midden op het dak is vernieuwd. Het oude exemplaar vertoont allerlei inscripties waarschijnlijk afkomstig van diegenen die in de loop der tijden aan de koepel werkzaamheden hebben ver richt. Van wie ze precies zijn en in hoeverre ze allemaal als auten- thiek beschouwd kunnen worden is zonder onderzoek niet met zekerheid te zeggen. Maar de oude pinakel is zonder meer een interessant stukje historie dat een nader onderzoek waard is en zorgvuldig bewaard dient te worden Een van de met plavuizen betegelde bordesjes was zó slecht dat de gehele vloer opnieuw gelegd moest worden. Het plan was dit met nieuwe plavuizen te doen, maar eenmaal zover gekomen vond de firma Bohema dit toch wel een erg grote concessie en gebruikmakend van een allang bestaande goede relatie met monumentenzorg Amsterdam wist men een partij oude plavuizen op de kop te tikken, uitstekend passend bij de oorspronkelijke. De kelder onder de koepel werd voorzover nodig hersteld en van een goed sluitende deur voorzien en de houten vazen op het dak werden gerestaureerd. De eigenaar heeft het interieur opgeknapt, het plafond gerepareerd, een fraaie koperen kroon aangebracht, passend rieten meubilair aange schaft en gordijnen en schilderwerk zullen op elkaar worden afgestemd. Zo heeft Bloemendaal opnieuw aan begin en einde van het dorp een schitterende koepel, allebei destijds vervaardigd door de dorpstimmer man Lambert Rouwens. De koepel van de Rijp is de oudste van de twee, gebouwd in opdracht van de toenmalige eigenaar van het landgoed Philip Kops. De bouwkosten bedroegen 1.075 gulden. Enige jaren later, in 1791, gaf zijn neef Willem Philip Kops, sinds 1787 eigenaar van Wildhoef, Rouwens opdracht ook voor hem een koepel te ontwerpen en te bouwen "opdat men van daaruit het langskomende verkeer van nabij zou kunnen gadeslaan". Of de neef expliciet gezegd 29

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 30