STIPPELMOTTEN: SPINNENDE VRETERS IN HET DUIN STICHTING DUINBEHOUD In dit nummer willen wij eens extra de aandacht vragen voor een van onze co11ega-stichtingenwelke wij een warm hart toedragen. De in 1977 opgerichte stichting Duinbehoud zet zich in voor het behoud en beheer van natuur en landschap in de Nederlandse dui nen en voor herstel van wat verloren is gegaan. Ook onze regio beslaat (gelukkig) nog vele van deze unieke, maar oh zo kwetsbare duingebieden. De stichting Duinbehoud brengt in haar kwartaalblad "Duin" vele interessante en lezenswaardige arti kelen, welke ongetwijfeld vele van onze lezers zullen boeien. Het is daarom dat wij, met toestemming van de redaktie van "Duin" het volgende artikel integraal hebben overgenomen. Het is een goed voorbeeld van de wijze waarop deze stichting met gedegen ar tikelen aandacht vraagt voor allerlei aspecten in en rond de duinen. Men kan zich op dit blad abonneren door contact op te nemen met het redactie-adres: Duin, Postbus 11059, 2301 EB Leiden. Tel. 071-131800 Een abonnement kost: particulieren: f.17,50, studenten: f.16,00 en instellingen: f.19,00. Men kan het Zuid-Kennemer1and-nummer ook inzien of kopen in het bezoekerscentrum van De Kennemerduinen (prijs f.4,75), waar ook wat andere uitgaven van deze Stichting te koop liggen. Er bestaat ook een gratis folder, welke bij de stichting in Leiden kan worden aangevraagd. Menig wandelaar die in juni een bezoek aan de duinen brengt, zal zich afvragen wat er met de ontbladerde, in spookachtig spinsel ge hulde struiken aan de hand is. Wie zon struik eens van dichterbij bekijkt, ziet in de wirwar van kleverige, taaie draden een groot aantal rupsen zitten en ontdekt daarmee de veroorzakers van dit fe nomeen: de rupsen van de stippelmot. Stippelmotten zijn kleine, nogal verborgen levende vlindertjes, die hun naam ontlenen aan de zwarte stippen op de zilverwitte voorvleu gels. Ze worden wel -naar de spinsels, die de rupsen maken- spinsel- motten genoemd. Er zijn verschillende soorten stippelmotten. De meeste soorten leggen hun eieren slechts op één bepaalde plantesoort, de zogenaamde waard- of gastheerplant Slechts enkele soorten houden er méér, echter nauwverwantewaard- planten op na. De rupsen zijn al even kieskeurig. Alleen de bladeren van de eigen waardplant worden door hen als voedsel geaccepteerd. Twee waardplanten van stippelmotten komen in de duinen zeer alge meen voor: de kardinaalsmuts en de meidoorn. Hoewel er op de kardi- 5

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 6