en wanneer deze plaats zouden vinden lezen wij in de volgende "advertentie" Schout en Schepenen van Tetterode Aelbertsberg en de Vogelen zang adverteren aan een ieder by deze dat zy op den voor de eerstemaal, den voor de tweedemaal, en den de derde en laatstemaal zullen Schouwen de Heere- en ^-n de gemelde Bannen omme dezelve de laage plaatzen benevens de hooge op te maken, als mede de Boomen langs de gemelde wegen op te snoeien, dat bekwaamelyk met de Hooiwagens kan werden geree- den. Ende zal een ieder desselfs werk, ofschoon goed, met de gewoone Schouw-teekens moeten bekennen, volgens den Keure van den 23 April 1762. Alles tot Keur en Prys van schout en Schepenen voornoemt, op de boete daar toe staande, die zonder verschooning zal werden ingevordert Een ieder zij gewaarschouwt en hoede zich voor schaade^ Zegt het voort. 2) Niet alleen regen maar ook zandverstuivingen maakte de wegen vaak onbegaanbaar. Met een zandverstuiving en de gevolgen daarvan kreeg de toenmalige eigenaar van Buytentwist, Jan Bulters te maken. Ter verduidelijking het volgende: "Op 4 mei 1797 komt Buytentwist in bezit van de Haarlemse speculanten Hendrik van Geenhuizen en Jan Bulters. Kort na deze transactie weet het tweetal ook de aan de Bloemendaalseweg gelegen 1ijnwaadb1ekerij van Dirk Tijsterman met inbegrip van de droogberg (waar nu het gemeentehuis staat) in bezit te krijgen." Op 7 februari 1799 transporteert H. van Geen huizen aan J. Bulters "de helft in een Droogberg en de helft in een moestuin gelegen te Tetterode" (Buytentwist, vOOp 3 maart van dat jaar "is gesolveerd Eene missive te zenden aan Bulters te Haarlem met order om de weg bezeyden de geweezen Droogberg van wijlen D. Tijsterman op te ruyme en op zijn wijdte te brengen Zo als het voor de verstuiving is geweest en dat binnen den Tijd van 16 dagen3 De Bloemendaalseweg ter hoogte van de hofstede De Beek met links de stenen koepel op de top van het hoge voorduin in de overplaats van De Beek. (thans Bloemendaalseweg tussen De Beek en Overbeek). Einde 18de eeuw, naar een tekening van J.H. Muntz. 4

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 16