kort bij de weg kunnende gelost en getast worde. Zoo zal het Transport per As zeer weinig bedragen waaromme die Kosten onder de nevenstaande Somma van 497,17 begrepen zijn. 3° 't Tolhuis zal welligt onnoodig zijn daar men trachten zal voor den Tolgaarder een der huisjes vlak bij de slagboom te huuren 4° Bijaldien tegen alle waarschijnlijkheid de Kosten nog meer der dan volgens deze bereekening mogten belopen is er Schriftelijke toezegging van de respective Geldgevers van dit meerder te zullen opbrengen." 5) "De kost gaat voor de baat uit" is een oud gezegde. De baten, die o.a. ten goede kwamen aan het onderhoud van de weg, werden verkre gen uit de tolgelden. Aan het tolhuisje hing een lijst met een twaalftal tarieven, waarvan wij er enige noemen: "Voor elk Paard gespannen voor een rijtuig met vier wielen hangende op Riemen of Veren 1 Stuiver en 8 Penningen. Voor elk Paard, gespannen voor een Arce of Vragstslede 1 Stui ver. Voor elk Schaap of Varken 2 Penningen, doch wanneer de Kudde Schapen of varkens sterker is dan 80 stuks alsdan in eens af 10 Stuivers." De lijst besluit met de mededeling "dat het aan een ieder vrij zal staan, zich aan Directeuren over deze Straatweg te adresseeren tot het vaststellen van eene jaarlijkse billijke Uitkoop." 6) Op 1 april 1912 werd de tol opgeheven. "Op die datum gaat de op stal van het tolhuis en de beharding van beide wegen in eigendom, beheer en onderhoud over aan de gemeente Bloemendaal. Overwegende dat de obligatiehouders in het aan1egkapitaal van de beharding van voornoemde wegen bereid zijn van de obligaties af stand te doen tegen betaling van 75% hunner nominale waarde." 8) Eep van Ommeren. In 1573 besloten de Staten van Holland tot de aanmuntingvan nieuwe koperen munten. Deze dienden ter vervanging van het tot dan toe geslagen en circulerende zilveren kleingeld van zeer slechte kwaliteit. Er werd een begin gemaakt met de vervaardiging van koperen duiten en penningen. (Een duit is 1/8 stuiver; een penning of halve duit is 1/16 stuiver. Omstreeks 1850 werden deze muntsoorten buiten omloop gesteld. 7) 1) Gemeente Archief Bloemendaal (GAB) Arch. Nr. 27 2 ib 3) Resoluties van Schout en Schepenen 1797-1802. GAB 4) Straatweg Haarlem-Overveen-BloemendaalRijksarchief Noord Hol land. Arch. Nr. 27 5 i b 6 i b 7) Koperen Munten geslagen door de Zeven Provinciën der Verenigde Nederlanden 1546-1795. Uitgeverij Zonnebloem Amsterdam. 8) Bloemendaalsch Weekblad 3 april 1912. GAB 6

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 18