'EEN KNIPOOG UIT HET VERLEDEN', DE GESCHIEDENIS VAN 'DIE CLINGHE' Inleiding Die Clinghe is gelegen aan de zuidelijke kant van de Hoge Duin en Daalseweg, voor iedereen in de omgeving een bekend punt omdat hier, als het even heeft gesneeuwd, de weg wordt afgezet en er met grote vaart gesleed wordt. Maar ook in de zomer stopt hier menig wande laar en automobilist om van het landschap te genieten. Dit unieke punt in westelijk Nederland wordt beheerst door drie monumentale panden. Rachel Steijn, Die Clinghe en Bethanidie gelukkig allen behouden zijn. Lager aan de weg heeft de oude villa Beauregard de projectontwikkeling helaas niet overleeft. Dat de Clinghe behouden is, is niet aan de vele huiseigenaren te danken. Naarmate het huis ouder werd nam de bedreiging van sloop toe, totdat in 1984 de toenmalige bewoners het huis onder eigen beheer kregen, in de vorm van een stichting. Hoe bot de speculant eigenaren soms te werk gingen blijkt uit de volgende passage uit het boekje "Die Clinghe, Geschiedenis van een villa", geschreven door Dr. L.M. Oostenbroek: "Nadat de bewoners bij geruchte hadden gehoord, dat S. Groon- heim het huis van (de toenmalige eigenaar) Speel zou kopen, stond hij op een kwade dag, 16 april 1971, met twee sloop- knechten, zelf ook voorzien van een sloophamer, in de tuin. Hij maakte zijn aanwezigheid kenbaar door het kraken en bre ken van glas. Het historische rondavel (gelegen achter de Clinghe) werd gesloopt. Het feit dat hij dit heeft kunnen doen, en de reactie van de officiële instanties blijven tot op heden duistere en tamelijk onsmakelijke zaken. Degenen die het rond avel tot dat moment bewoonden, de binnenhuisarchitekt Frank van Abs en zijn vrouw, hadden tot 1 mei huur betaald, op welke datum een nieuwe bewoonster zou komen. Daar ze al een andere woning hadden was het grootste deel van hun spullen gelukkig verhuisd. Zelf waren ze precies één dag uit het rondavel weg en voor het eind van de maand zouden zij hun laatste huisraad weghalen. Maar die was toen reeds onder het puin verdwenen." Groonheim was op dat moment nog geen eigenaar van de Clinghe. Hij had weliswaar een voorlopig koopcontract gesloten met Speel, maar de laatste schreef ons vanuit het buitenland dat hij nimmer toe stemming had verleend tot deze sloop. Groonheim werd pas op 9 janu ari 1975 daadwerkelijk eigenaar... voor een half uur! Hij verkocht het huis direct door aan P.C. Ansems te Overveen. Deze laatste verkocht het weer door aan van der Linden Projektontwikke1ing op 16 januari, die het op dezelfde datum weer doorverkocht aan J. van Leeuwen te Lopik. In één week was de waarde van het huis gestegen van f. 550.000.- naar f. 2.025.000.-. Sedert die tijd is het huis nog vele malen van hand tot hand gegaan. De creatie van Die Clinghe. De Clinghe is gebouwd tijdens de eerste wereldoorlog. De opdracht gever, Mr Gerard Vissering had jaren in Nederlands Indië vertoefd als directeur van de Nederlandse Bank. Hij was bevriend met de architect Eduard Cuypers, die in Nederlands Indië voor hem werkzaam 7

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 19