'VILLAPARKEN IN NEDERLAND' Een onderzoek aan de hand van het villapark Duin en Daal te Bloemendaal 1897-1940, door Jannes de Haan. In de loop van de 19e eeuw ontstonden in tal van zich industria liserende landen de villaparken. Deze villaparken lagen op enige afstand van de steden en waren er mee verbonden door middel van spoorwegen en later ook interlokale tramlijnen. Het ontstaan van villaparken viel samen met en werd versterkt door de toenemende industrialisering en urbanisatie. De stad werd een steeds onaan trekkelijker woonplaats; overvol en ongezond. De "natuur" werd door de ontwikkeling van het spoorwegstelsel voor steeds meer welgestelden gemakkelijk te bereiken. Zij trokken dan ook naar plattelandsgemeenten die de natuur, in de vorm van bos, heid en/ of duin, konden bieden. In de provincie Noord-Holland, gezegend met de gemakkelijk te bereiken natuurrijke streken van Zuid-Kennemerland en het Gooi, nam in deze beide gebieden de exploitatie van villapark in het laatste kwart van de 19e eeuw snel toe; met een duidelijke ver snelling in de jaren voor de eeuwwisseling. Het Gooi werd ont sloten door de oosterspoorweg uit 1873 en Zuid-Kennemerland lag bij de spoorlijnen van Amsterdam/Haarlem naar Den Haag, respec tievelijk naar IJmuiden. In eerste instantie was er sprake van de trek van de zeer wel gestelden naar buiten die er, in de traditie van de 17e en 18e eeuwse buitenhuizen, zeer grote villa's bouwden en bewoonden. Daarna, met name vanaf het laatste decennium van de 19e eeuw, ver- vertrok ook de meer welgestelde middenklasser. Het was juist voor deze groep dat villapark na villapark ontwikkeld werd, waardoor karakter en aanzien van tal van landelijke gemeenten volkomen ver anderde. Zo ook dat van de gemeente Bloemendaal. Van een slaperige, wat armoedige plattelandsgemeente, die gedomineerd werd door het grootgrondbezit, werd Bloemendaal een snelgroeiendewelvarende gemeente met een suburbaan karakter. Deze ontwikkeling werd in gang gezet door de stichting van het villapark Duin en Daalin 1897/1898 door de N.V. Binnenlandsche Exploitatie Maatschappij voor onroerende Goederen op de gelijknamige buitenplaats. Voor dit villapark ontwierp de bekende landschapsarchitect Leonard Springer de inrichting en het wegenplan. Duin en Daal was Bloemendaals eer ste succesvolle villapark en vormde het begin van een ware golf van villaparken in Zuid-Kennemerland in de periode 1900-1930, waarbij het gebied van Aerdenhout tot één groot conglomeraat van villapar ken werd. Het boek "Villaparken in Nederland" gaat over villaparken in het algemeen en over het villapark Duin en Daal te Bloemendaal in het bij zonder Het boek bestaat uit twee, nauw verbondendelenHet eerste deel, gevormd door de hoofdstukken 1,2, en 3, gaat over villaparken. Hoofdstuk 1 geeft een algemene inleiding op ontstaan en ontwikke ling van de villaparken in Amerika en Europa, toegespitst op de situatie in Nederland en Zuid-Kennemerland. Dit hoofdstuk heeft tot doel duidelijk te maken dat de ontwikkeling van villaparken een al gemeen voorkomend verschijnsel is in de zich industrialiserende landen van de 19e eeuw. Kortom, het hoofdstuk biedt een historisch kader voor de ontwikkelingen in Nederland. 6

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 7