Villaparken in Nederland Hoofdstuk 2 beschrijft de gang van Duin en Daal van blekerij tot buitenplaats tot villapark. Deze ontwikkeling is nauw verbonden met de ingrepen van de landschapsarchitecten J.D. Zocher jr. en Leonard Springer. De eerste maakte van Duin en Daal een buiten plaats in de Engelse landschapsstijl, de tweede maakte van de buitenplaats één van de mooiste villaparken van Nederland. Hoofdstuk 3 behandelt de houding en de rol van de gemeente Bloe- mendaal ten aanzien van de vi11apark-ontwikke1ingen in Bloemen- daal. Met name de verschuiving van de verantwoordelijkheden na de inwerkingtreding van de Woningwet in 1902 is opvallend. Wa ren de exploitatiemaatschappijen in de 19e en vroege 20e eeuw nog koninkjes in hun eigen koninkrijkjes, in de loop van de 20e eeuw nam de gemeente steeds meer taken van de maatschappijen over. In dit hoofdstuk Wordt uitgebreider ingegaan op de rol van de "N.V. Binnenlandsche Exploitatie Maatschappij voor onroerende Goederen", in de volksmond De Binnenlandsche genoemd. Deze maat schappij was de belangrijkste exploitant van villaparken in Bloe- mendaal. Haar belangrijkste servituten, waarmee ze trachtte zo lang mogelijk invloed te houden op de verkochte vi11aterreinen zijn als aparte bijlage toegevoegd. Het tweede deel van het boek, de hoofdstukken 4 t/m 7, gaat over de bebouwing van villaparken: de villa's en landhuizen. Van groot belang voor de ontwikkelingen in de Nederlandse villa- bouw was Engeland. In hoofdstuk 4 wordt in grote lijnen de ont wikkeling van de Engelse landhuisbouw in de 19e eeuw geschetst, en in hoofdstuk 5 de invloed van Engeland op de Nederlandse vil- labouw. In hoofdstuk 6 wordt beschreven hoe de Nederlandse land hui sarchi tecten met behulp van het Engelse voorbeeld, en in het urn >ii itiMirrrrrrT-TiTTinii niiiiiii' iiin iviijnrir jinwHwim iitmniiinniiiWlMlwn JANNES DE HAAN Een onderzoek aan de hand van het villapark Duin en Daal te Bloemendaal 1897-1940 Een toekomstbeeld in steendruk van het Bloemendaalsche Park" om streeks 1900 door de Haarlemse architect L.J. Ritter. 7

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 8