KLEINE MONUMENTEN "Haan en Hond" in den muur van onze Hoogspanningshuisjes" (Overgenomen uit: "Alles Electrisch", van september 1933) Bij zeer veel van de z.g. "hoogspanningshuisjes", die het Provin- ciall Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland over de geheele pro vincie heeft gebouwd en die in hoofdzaak dienen om den stroom, die onder hooge spanning wordt toegevoerd, om te vormen tot stroom van de spanning, die voor de electrische gebruiksapparaten bij de af nemers toegepast wordt, vindt men in den muur, meestal nabij de deur, een tweetal tegels ingemetseld, die. in kleurig relief voor stellingen van een haan en een hond dragen. Meermalen werd aan schrijver dezes reeds gevraagd, waartoe die tegels dienen en welke toch hun beteekenis is. Daar er misschien ook onder de lezers van "Alles Electrisch" wel zijn, die belang stellen in de beantwoording van deze vragen, wil len wij gaarne daaromtrent iets mededeelen. De eerste vraag: waartoe dienen die tegels, is heel kort te be antwoorden: ter versiering. De hoogspanningsgebouwtjes zijn in strakke lijnen opgetrokken, groote vensters, die de muurvlakken breken, komen niet voor en zoo bieden de kleurige tegels een aangename, bescheiden afwisseling, die weinig kosten vergt aangezien het glazuur steeds fleurig blijft en in tegenstelling met schilderwerk practisch geen onderhoud vraagt. De beantwoording der vraag hoe men er toe kwam voor deze versie ringen juist de voorstellingen van een haan en een hond te kiezen, ligt misschien minder voor de hand. De beteekenis van de ornamenten haan en hond is te beschouwen als een onderstreping der op de deuren der gebouwtjes aangebrachte waar schuwing "openen is levensgevaarlijk". 28

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 20