ningen Het lijdt geen twijfel dat Bloemendaal ook een groot aantal "eer ste stenen" kent, maar mede door het vele groen en de dikwijls moeilijk te bereiken plaatsen, hebben we er slechts weinig kunnen traceren. Een verdergaand systematisch onderzoek in deze richting zou gewenst zijn, graag doen wij hier en nu al een beroep op onze lezers om (schriftelijk) "eerste stenen" te melden bij ons secre tariaat Datzelfde overdadige groen heeft er ongetwijfeld mede voor gezorgd dat vele interessante objecten voor ons verborgen zijn gebleven, maar onze lijst kan altijd worden aangevuld. De uiteindelijke lijst van "objecten" blijkt zeer gevarieerd, want behalve de voor de hand liggende zaken zijn ook minder vanzelfspre kende, vaak verrassende "monumentjes" aangetroffen. Zo treffen we op de lijst ook aan de kleine tege1versieringen van diverse PEN-huisjes, voorstellende een hond en een haan, een merk waardig bordje "dat niet op crediet geleverd mag worden" bij 't Pannekoekenhuisjede oude inrit met hekpalen van villa "De Beek", aan de B1oemendaalsewegsporen binnenshuis van een Duits noodhos pitaal aan de Borskilaan, restanten van duinrellen en diverse beeld bepalende bomen, zoals bijvoorbeeld de drie grote kastanjes op het Goudsbloemplein die zo bepalend zijn voor de sfeer van het pleintje. Vastgelegd werd ook dat de luidklok van de voormalige villa "de Rijp" nu bij Maranatha hangt, dat een grenspaal uit Velsen bij Els- wout staat en een van Belvédère ergens in Aerdenhout en dat een vogeldrinkbak, herinnering aan 't herstellingsoord "Kareol" in Over- veen terechtgekomen is... Natuurlijk zijn vele van deze objecten onaantastbaar privé-bezit, maar het is uiterst zinnig voor Bloemen daal waardevolle objecten te inventariseren, te beschrijven, foto grafisch vast te leggen en te trachten ze voor Bloemendaal te behou den. Belangstelling in brede kring, ook voor deze kleine zaken, zo bepalend vaak voor Bloemendaals historie, is daarbij van groot be lang. Vandaar dat de viering van ons tweede lustrum gericht is op deze versierende en curieuse zaken. Trek erop uit, kijk, speur en leg fotografisch vast, waarbij de orginaliteit van de vondst of van het plaatje belangrijker is dan de technische kwaliteiten van de foto. De vrijwilligers, die de,thans voorlopig afgesloten, inventarisa tie hebben verricht weten uit ervaring dat U er niet ver voor weg hoeft, dikwijls ligt vlak om de hoek, heel dichtbij huis een ver rassend onderwerp voor uw foto. Succes! H. S1agter-Wieringa 30

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 22