unieke vorm van leven geïntroduceerd, die ook nu nog blijkt stand te houden en veel navolging vond. Vanaf de stichting van deze woongemeenschap in 1950 tot de verkoop in 1958 aan C. Speel kende het huis een periode van harmonie en op timisme die toch al kenmerkend waren voor deze naoorlogse periode. Van de vele transacties die hierop volgden is hierboven al melding gemaakt In de benarde tijden van de "miljoenendans" rond de Clinghe werd ons voor het eerst de betekenis van de knipoog van de oude Vissering duidelijk. Al lag ons vertrouwen menigmaal op de helling, altijd op het juiste moment werd een schijnbaar onmogelijke zaak ten goede gekeerd. In die zin is de Clinghe een monument van volharding in een ideaal. Meervoudige bewoning. Dat meervoudige bewoning van buitenaf anders beleefd wordt dan van binnenuit is begrijpelijk. Vrijwel alle bewoners hebben het wonen in die Clinghe beschouwd als een bepaald voorrecht, waarin vrijheid een belangrijke rol speelt. (In die tijd dat deze woongemeenschap tot stand kwam, was de gedachte van een eigen woonruimte, gecombi neerd met de mogelijkheid tot het gezamenlijk ondernemen van acti viteiten, revolutionair). Dat sommigen die vrijheid niet altijd achten maar haar proberen te vernederen is bekend. De manieren waar op ons dat kenbaar gemaakt werd waren er velen, zoals blijkt uit de eerder genoemde incidenten. Dat de gedachte rooskleuriger is dan de werkelijkheid spreekt voor zich. Spanningen tussen bewoners hebben, zich van tijd tot tijd voor gedaan. Ook nadat wij als bewoners het huis in eigen beheer hebben gekregen zijn wij niet van teleurstellingen gevrijwaard. Zo heeft recent een nieuwe bewoner, waarvoor een extra appartement werd ge creëerd, een proces aangespannen tegen de stichting over de manier waarop de restauratie ter hand dient te worden genomen. Terwijl buitenshuis (dit even terzijde) zijn "maat" die een deel van de bosgrond kocht, ijverig aan het speculeren is geslagen. De restauratie. De koop van de Clinghe door de stichting die was gevormd door de bewoners is een merkwaardige zaak geweest. Toen de laatste specu lant failliet ging dreigde het pand geveild te worden. Daarmee zou het verhaal alleen maar overnieuw beginnen. Mede dank zij de inzet van vele sympatisanten werd de Clinghe van de sloop gered, en kon het werk van restauratie beginnen. Gedurende 30 jaar was niet al leen het buitenwerk door de vele eigenaars geheel verwaarloosd, maar ook binnenshuis voldeed niets meer aan de vereiste veiligheidsnormen. Kort en goed, het herstel van de Clinghe heeft veel voeten in aarde. Bij de aankoop hebben de bewoners zich hiervan terdege rekenschap gegeven, en een meerjarenplan opgesteld om de restauratie, groten deels met eigen handen, te realiseren. Als het aan ons ligt zal Mr Vissering zich niet in zijn graf hoeven om te draaien. Anke Blankevoort Mieke Hoefnagels Wim van der Meer. 10

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 2