en het meest gezellige baantje was altijd de in de luwte liggende Brouwerskolk Soms stond daar wel eens een draaiorgel, en altijd was (waren) er één of meer baanvegers en vlakbij op de Brouwersvaart was er een "Koek en Zopie" Ook één van die vaste baanvegers op "de Kolk" kan ik me nog goed voor de geest halen. Hij woonde in de Leidse Buurt en hij had een houten been. Niet zoals tegenwoordig een praktisch onzichtbare prothese, maar een echte houten stok, die uit z'n broekspijp stak. Als baanveger had hij om niet uit te glijden een metalen pen aan dat stuk hout gefabriceerd, waarmee hij zich bij elke stap vast in het ijs kon priemen. Het was bij hem 1 minuut vegen en dan weer op zijn op het ijs ge deponeerde centenbakje wijzende onder de voortdurende kreet van "denk aan de baanveger!". We gingen dan ook nooit zonder een paar losse.centen naar de Kolk. Dat schaatsenrijden op de Kolk was in onze tijd niets nieuws. De Brouwerskolk was allang - ook 's zomers - een veel bezochte ontspanningsplaats voor Haarlemmers en ook Amsterdammers vooral op de "Hartjes"-dagen Op 27 januari 1879 hield de "Kennemer IJsclub" er al een harddra verij waaraan uitsluitend door Bloemendalers werd deelgenomen en werd er op 5 december van dat jaar 's avonds een ijsfeest gegeven met speciaal daartoe aangebrachte verlichting. Was je onder je kameraden een opvallend goede schaatsenrijder dan werd je al gauw nageroepen met "Hup Jaap Eden". (U weet wel Jaap Eden - hij leefde van 1873 - 1925). Hij was in ons land en vooral als Haarlemmer ook in Bloemendaal zeer beroemd. Hij werd zelfs 3 maal wereldkampioen op de schaats en bovendien 2 maal als wiel renner (op 10 km en de sprint). Jammer dat hij de luxe van zijn roem niet de baas kon, en aan lager wal raakte. Ijsvermaak op de vijver in Duin en Daal. Winter 1956. )XHartjes-dag: feestdag re fl'dam, le maandag na 15 aug. Oorspronke lijk de dag dat men naar "hartelust"in de duinen mocht jagen. 12

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 4