Wij, als Overveense jongens, zagen deze beroemdheid later dikwijls als hij voor de Oprechte Haarlemse Courant (Stadseditie) in een oud open Ford-autotjepakken kranten kwam afleveren bij de kran tenjongens, die ze verder moesten bezorgen. Als 10-jarige scholier had ik nog geen fiets en we liepen dus van Overveen naar de Vijverwegschool. In een sneeuwperiode was het een sport om gebruik te maken van een gratis vervoertje en dat lukte meestal wel als je 't slim deed. In het rijtje huizen in Overveen, tegenover het postkantoor, be vond zich o.a. ook een soort stalhouderij. In de richting Bloemendaal vertrokken elke morgen - net als wij naar school gingen - enkele met paarden bespannen platte wagens, hoog opgeladen met "Kolen van Krul". Het waren vrij hoge karren en onder de laadbak bevonden zich een paar ijzeren stangen waar je met twee man net op kon zitten. Ongezien moest je je dan aan een stang vastklampen voor een gratis rit. Bij sneeuw hadden we een soort houten sleetje dat stiekem zodanig onder de wagen werd vastgemaakt, dat de voerman je net niet met de zweep kon raken. Toch kregen we wel eens een flinke mep en een maal hebben we de eigengemaakte slee verspeeld omdat we die in Bloemendaal niet op tijd konden losknopen. Er bestonden rangen en standen en dit kwam zeker tot uiting als er gesleed kon worden bij 't Kopje. Een groot verschil tussen de gewone jongen met z'n eigengemaakte houten slee ten opzichte van de bezitters van de meer moderne en luxe bestuurbare sleeën. Maar pret hadden we gelukkig allemaal! Oorspronkelijk gebeurde dit sleeën steeds onder grote belangstel ling op de Koninginneduinweg. Beneden splitste deze weg zich in tweeën en precies op de splitsing stonden palen waardoor de niet geroutineerde sleeërs dan dikwijls ernstige kwetsuren opliepen. Na een aantal ernstige ongevallen verbood het gemeentebestuur deze weg als s1e eb aan te gebruiken en verplaatste men het evenement naar de Hoge Duin en Daalseweg met °en afdaling richting Kweekduin. Bobsleeën op de Koninginneduinweg. Na het verbod om op deze weg te sleeën, geschiedde dit op de Hoge Duin en Daalseweg. Opname: omstreeks 1900-1905. 13

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 5