Wanneer in de loop van 1983 de uitbreidingsplannen van het PWW gestalte krijgen, worden wij betrokken bij de zaak omdat de uitbreiding ten koste gaat van de oppervlakte van de bestaande tuin. Bovendien moet rekening worden gehouden met de wensen van de omwonenden. Bij het opnieuw indelen van de tuin moest rekening worden gehouden met een uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen. We stonden voor de keus die parkeerplaatsen zoveel mogelijk groen te ontwerpen of het parkeren zo compact mogelijk te maken, om op die manier een zo groot mogelijke tuin vrij te houden. We besloten tot het laatste en ont wierpen een groen gebied, met aansluitend parkeerplaatsen, die zouden worden betegeld met zogenaamde grasstenen. Al geeft dat geen echt egaal groen vlak, een groen waas is al belangrijk. De parkeerplaatsen aan de buitenrand werden steniger. Hagen verzachtten de parkeerstroken zodat de omwonenden op groen uitzien. Van het begin af is getracht de bestaande bomen zoveel mogelijk te handhaven. Bomen die in het nieuwe ontwerp in de weg stonden, werden, waar mogelijk, al een jaar van te voren met zorg verplant en parkeerplaatsen werden voorzichtig tussen bestaande bomen geschoven. Het levendigste gedeelte van de tuin is de middenpartij, met een vijver omzoomd door o.a. bomen, siergrassen en azalea's. In de vijver bevinden zich, trapsgewijs, een aantal plan kiers met daartussen moerasplanten. Op de plankiers een paar zitbanken en planten bakken. De plankiers lopen door in de tuin en zijn omgeven door een weelderige beplan ting. De hoofdingang is autovrij gemaakt en de muren langs de straat zijn vervangen door groene struiken. Tevens worden hier nieuwe bomen geplant. Diverse vakken met geva rieerde beplanting, waaronder botanische rozen, zorgen voor kleurige accenten. De tuin is evenals vroeger een, al is het dan kleiner, wandel- en zitgebied geworden dat ook buiten kantooruren voor omwonenden toegankelijk is. Ik hoop dat de gebruikers er veel plezier aan zullen beleven. Mien Ruys, tuinarchitecte. Ben voorbehandelde boom wacht op verplaatsing (archieffoto PWN). 11

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 12