De weilanden maakten deel uit van de bezittingen van de families Bispinck, Rouwens en Van Riessen. De familie Bispinck was eigenaar van de buitenplaats 'Sparrehbeuvel'. Het oorspronkelijke huis werd omstreeks 1700 gebouwd en in 1825 door de bekende landschapsarchitect J.D. Zocher ingrijpend verbouwd. Toegevoegd werd het thans nog dominant zichtbare voor front, opgetrokken in neo-classicistische stijl met zuilen en merkwaardig genoeg bekroond met een dakpartij. (Vrijwel alle in dezelfde stijl gebouwde huizen hebben een plat dak.) Haast 'Sparrenheuvel' was vroeger de blauwselfabriek 'Blauwsellust' gelegen. De fabriek en het aangrenzende woonhuis werden door Evert Rouwens onherkenbaar verbouwd en het buitenverblijf kreeg na de verbouwing de naam 'Bloemoord'. Hu is hier een radio/tv-zaak gevestigd. Tot de bezittingen behoorden, naast het buitenverblijf, twee zogenaamde werkmans woningen en een koetshuis met stalling voor 4 paarden (welke thans nog te zien zijn aan het Patnapad), een koestal, hooihuis en tuinschuur alsmede een bloemkwekerij, moezerij, boomgaard en weilanden. 'Bloemoord' werd vanwege de aangebouwde theekoepel in de volksmond aangeduid als 'de Puist'. In 1940 is de theekoepel afgebroken in verband met wegverbreding. Het huis, thans 'Patna' geheten (bouwjaar onbekend, vermoedelijk begin 1700) behoorde aanvankelijk ook tot de buitenplaats 'Sparrenheuvel'. 'Patna' dankt zijn naam aan een profijtelijke factorij van de Oostindische Compagnie. Patna is de hoofdstad van de provin cie Bihar en Orissa aan de rechteroever van de Ganges. Wegenplan Op 2 februari 1923 kocht de H.V. Binnenlandsche Exploitatie Maatschappij voor Onroeren de Goederen de hiervoor genoemde gronden voor totaal 136.815,- De koop geschiedde met het doel om de grond te verkavelen. Het Bloemendaalse Architectenbureau Mulder Van Asdonck maakte het wegenplan voor het Kinheimpark. De aanleg hiervan en de bebouwing vonden veelal plaats in de jaren 1924/1925. Bloemendaalseweg, hoek Mollaan. Rechts een gedeelte van 'Bloemoord' met de in 1940 gesloopte 'Puist' (archieffoto gemeente Bloemendaal). 16

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 17