Bij de aanleg van het Kinheimpark is er sprake van geweest om ter afsluiting aan de zijde van de Bloemendaalseweg een dorpsplein aan te leggen en wel op het terrein dat ontstond "bij het dempen van het haventje van Bouwens. De grond was eigendom van de bloemist Van der Werff, die er zijn kwekerij had. Het idee om een dorpsplein aan te leggen was van het oud-raadslid mr. P, Tideman, die dan ook (hoe kan het anders) het architectenbureau Mulder en Van Asdonck een plan hiertoe liet ontwerpen. Het plan hield o.a. een muziektent in, een verenigingsgebouw (op de plaats van het voor malige garagebedrijf naast de ingang van de Bornwaterschool) en verder een winkelgalerij met bovenwoningen op de plaats waar thans het automobielbedrijf van A.J. Rotteveel B.V. is gevestigd. De houten loods (thans in gebruik bij Bohema B.V.) zou dan zijn gesloopt. Het plan verkreeg onvoldoende steun van de gemeenteraad en verdween derhalve in een bureau lade. Een exploitant die later op een stukje van dit terrein twee winkelhuizen bouwde, liet, ter herinnering aan het dorpspleinplan, op de voorgevel van beide panden ironisch de naam 'PLEIN VREES' aanbrengen. Staande voor de daar gevestigde rijwielzaak kunt u deze woorden nog steeds op de gevel zien. De naam 'Pleinvrees' is thans niet meer in gebruik. Vroeger echter werd deze naam veel vuldig gebezigd. O.a. op affiches met betrekking tot het programma op Koninginnedag (31 augustus), 'Bal Champêtre op Pleinvrees'. H. Peschar HA..W.M. Schlatmann GESCHIEDENIS VAN HET DRINKWATER Omdat water behoort tot de meest elementaire behoeften van de mens, mogen wij aan nemen dat de vraag naar water zo oud is als de mensheid zelf. Water was zo essentieel voor het menselijke leven, dat de nederzettingen veelal ontstonden op plaatsen waar 'goed water' werd aangetroffen. Droogde zo'n bron, door welke oorzaak dan ook, op dan verplaatste men de nederzetting naar een plek waar wel water voor handen was. Op den duur werden die verplaatsingen als hinderlijk ervaren; de mens ging er toe over om water via - dikwijls ingenieuze - transportinstallaties naar de gebruiker te brengen. De Romeinse aquaducten zijn hier een goed voorbeeld van. De bevolking nam steeds toe, de behoefte aan water steeg navenant. De groei was hier en daar zo groot dat, hoewel er nog steeds voldoende water was, de kwaliteit ervan zo slecht was, dat het als drinkwater niet of nauwelijks kon worden gebruikt. De winning van 'zuiver drinkwater' werd een probleem van de eerste orde. Mr. Jacob van Lennep, de bekende romanschrijver uit Amsterdam, bezocht in 1848 Londen. Aldaar kwam hij onder de indruk van de goede drinkwatervoorziening. Het slechte en ongezonde drinkwater in Amsterdam was voor hem reden om zich in deze materie te verdiepen. Dorpsplein Inleiding Drinkwatervoorziening in vroeger jaren (toegespitst op Noord-Holland) 19

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 20