HET VAN GINNEKENHUIS IN VOGELENZANG DOOR: L.J. VAN EMMERIK Aan de Vogelenzangseweg no. 77 stond voor kort een fraai landhuis. Hierin woonden en werkten de Kruisvaarders van St. Jan, totdat door vergrijzing van hun ledental deze villa voor hen te groot werd. In 1985 werd het buitengoed te koop aangeboden en na enige tijd is het verkocht aan een onroerend goedexploitant. Als hierop binnen kort de twee villa-appartementen van het landgoed "Beukenhage" zul len verrijzen, herinnert niets meer aan het oude fraaie landgoed. Meer dan 125 jaar geleden stond er een ander landhuis, "CORNELIA" genaamd. In 1873 vestigde zich hier de Weduwe Cath. Verdegaal- van der Hulst. Zij was de milde geefster van de kerkklok bij de bouw van de nieuwe R.K. kerk in 1858 door bouwpastoor Mgr. Borret. Deze kerkklok werd dan ook naar haar vernoemd. De Catharinaklok wordt ieder jaar op 25 november - Catharinadag - een half uur lang geluid. Na de dood van haar echtgenoot, Hein Verdegaal, schenker van de kerktoren, bleef zij nog tot 1873 op de boerderij 's Gravenweg wo nen. Haar neef Rudgerus Verdegaal uit Lisse nam de boerderij van haar over en Catharina Verdegaal verhuisde van de boerderij 's Gra venweg naar de villa Cornelia. Zij woonde daar tot haar dood in 1883. Doch vóór haar overlijden schonk zij de R.K. Kerk haar nieuwe bezit - het landgoed "Cornelia" met opstallen en gronden. De voor waarden waaronder deze schenking plaats vond, waren de volgende: De Kerk moest "ten eeuwigen dagen" aan het R.K. Armbestuur in Voge lenzang f.50,- per jaar uitkeren. Gedurende 10 jaar na haar over lijden moesten er H.H. Missen gelezen worden voor haar zieleheil ten bedrage van f.70,- per jaar. Voor die tijd een zeer grote gift. De Weduwe Verdegaal heeft niet lang mogen genieten van haar mooie villa want zij overleed op 11 Mei 1883. De nieuwe eigenaar, het Kerkbestuur, verhuurde de villa met grond aan de heer Rensdorp. De huur werd na korte tijd verlaagd met f.100 vanwege de slechte toestand van het huis. Daar het Kerkbestuur moeilijkheden zag aankomen, verkocht zij de villa aan deze huurder voor f.5000,-. De familie Rensdorp liet een woning bouwen ten Noor den van de villa voor de palfrenier en koetsier. Deze woning lag recht tegenover het laantje dat leidde naar de aan de overkant ge legen boerderij (Vogelenzangseweg 240). Na circa 10 jaar verkocht Rensdorp de buitenplaats aan de heer Thomassen a Tuessink van der Hoop. Deze verfraaide de buitenplaats, liet ondermeer de bouwvallige villa afbreken en bouwde in ongeveer dezelfde stijl een nieuwe villa, welke hij de naam gaf van "Duin zicht". Hij kocht een stuk grond ten zuiden van de villa en projec teerde daarop een moestuin, kwekerij en boomgaard. Kort voor de eeuwwisseling kwam er ook een nieuwe tuinmanswoning (de huidige woning van de familie J. van Grieken). Als eerste tuinman werd aangesteld de heer van der Sluis. Van deze hele moestuin is niet veel meer over. Het stookhuis met schoorsteen is nog te vinden in de tuin van de familie Rozenhart in de Graaf Willemlaan. Tijdens de zandafgravingen in de achter het landgoed gelegen "Zanderij" (circa 1920) werd een sloot doorgegraven naar de vijver, welke achter het landhuis gelegen was. Het landgoed "Duinzicht" kreeg echt het aanzien van een kleine buitenplaats met haar rozentuin, boomgaard en statig dennebosch rondom het landhuis. In 1925 overleed Thomassen a Tuessink van der Hoop en het landgoed 11

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 12