TEKENSCHRIFT De Bond Heemschut, de landelijke vereniging tot bescherming van cultuurmonumenten bestond vorig jaar driekwart eeuw. Ter gelegen heid hiervan werd een prijsvraag uitgeschreven voor journalistieke produkties op het terrein van de monumentenbescherming. De eerste prijs werd toegekend voor de rubriek Tekenschrift van het duo Jaap Sluis (verslaggever) en de tekenaar Hans van der Horst, zoals die al sinds november 1985 tweewekelijks in het Haarlems Dagblad verschijnt. Deze rubriek, waarin ontwikkelingen op terreinen als de stedebouw, architectuur en de monumentenzorg in onze regio in tekening en ge schrift worden gebracht, zal terzijnertijdmede dankzij dit suc ces, gebundeld in boekvorm worden uitgebracht. Wij willen Jaap Sluis en Hans van der Horst hartelijk feliciteren en publiceren hierbij graag een aflevering over het Stoops Bad in 0verveen Veel sportmonumenten heeft Nederland de afgelopen decennia niet op geleverd. In Rotterdam is er de uit de jaren dertig stammende Feyenoord-Kuip van de architecten Brinkman en Van der Vlugt. En wie kent niet het fonkelnieuwe, nu al veelbesproken Thialf-ijsstadion in Heereveen. Maar hoe vreemd het misschien moge klinken: een van Nederlands allergrootste sportmonumenten vinden we dicht bij huis en wel in Overveen waar het uit 1924 stammende Stoop's Bad ligt. Een zwemparadijs van het zuiverste water, ontworpen door architect Ed. Cuypers en in 1934 uitgebreid met een door zijn collega G. Holt gemaakt openluchtbad Tijdens zijn werk aan Stoop's Bad verdiepte Cuypers zich, zo blijkt uit een door hem geschreven beschouwing, buitengewoon in de cultuur van het baden en zwemmen. "Het baden van het geheele lichaam geeft het volmaakte onderhoud der huid, welk laatst orgaan nog vrij wel als een bijzaak wordt behandeld en veelal slechts als een be dekking van spieren en beenderen wordt beschouwd", schreef de ar chitect Cuypers. Hij ontwierp een zwembad met een theeschenkerij en "een volledige heeren- en dameskapsalon". Het inwendige van Stoop's Bad is nog steeds een lust voor -het oog. Ruime trappartijeneen fraaie entree, schitterende betegeling, tot in detail verzorgd smeedwerk, Cuypers was onmiskenbaar een man van het detail. Op een aantal punten vertoont zijn zwemparadijs over eenkomsten met de kathedrale basiliek aan de Leidsevaart in Haarlem, een creatie van zijn familielid Jos. Th. J. Cuypers. Beide monumen ten waaieren breed uiteen en vanuit welke hoek je ook kijkt, steeds duiken er weer nieuwe uit- en aanbouwsels op. Architect Holt verdiepte zich eveneens uitgebreid in de zwempro- blematiek alvorens in 1934 met de bouw van een buitenbad te begin nen. Hij reisde naar Engeland, Frankrijk en Zwitserland en bekeek daar allerlei zwembaden. Die reizen bleven niet zonder resultaat: de creatie van Holt staat nog steeds te boek als een knap, maar inmiddels vervallen staaltje werk. Helaas: hoe goed Cuypers en Holt hun werk ook hebben gedaan, de glorietijd van Stoop's Bad is voorbij. De dagen dat zwemmers en baders in groten getale naar Overveen kwamen ("Tram stops at the door") liggen ver achter ons. Stoop's Bad is verouderd en kan in het tijdperk van whirlpools en knuffelmuren niet meer meekomen. 16

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 17