INGEZONDEN BRIEF Aan de redactie van Ons Bloemendaal. Geachte redactie, Weinig lezers van Uw blad zullen blijder zijn dan ik, oud Grouwster, bij het zien van de foto op bladzijde 23 van het nummer 11/1 van Ons Bloemendaal. De foto toont enkele Grouwsters, zwengelende aan de pomp van de Sint Pieterkerk te Grouw, in Friesland. Men herkent het bij zeilers bekende ronde poortje met de opschriften "rege quod erit" (de toekomst regere)- voor wie de kerk uitgaan naar het dorp toe-; en aan de andere kant "tege quod fuit" (bedek wat geweest is) - voor degenen die naar het kerk en kerkhof toegaan-. Het kerkhof is op de foto al opgeruimd; de graven en de grafzerken zijn verwijderd. Toch ligt er in ieder geval nog het graf van de Friese dichter dokter Eeltje Halbertsma, wiens werken na anderhalve eeuw nog steeds herdrukt en gelezen worden. Voorziende dat het kerk hof eens opgeruimd zou worden, sprak hij met de doodgraver van Grouw af, dat hij dubbeldiep begraven zou worden. Aldus geschiedde! Enkele rode steentjes in het pad rond het kerkhof geven de plaats van zijn diepe graf aan; de enkele decennia geleden hervonden graf steen staat ernaast. Een kopie van deze brief zend ik aan de directeur van het PWN. Vermoedelijk zal de foto in zijn archief zijn verzeild doordat er in het inmiddels grijs verleden een pompstation van de Friese waterleiding maatschappij in Grouw heeft gestaan. Inmiddels teken ik met vriendelijke groeten en hoogachting, w.g. T.M. Halbertsma. Zoals het vroeger was: water halen bij de gemeenschappelijke pomp.

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 9