DE MUUR 12 Nee, het gaat hier niet over de Chinese Muur, de Beriijnse Muur, of de Klaagmuur in Jeruzalemmaar over de Muur, waar velen zich met "Ons Bloemendaal" al jarenlang aan ergeren. De Muur aan de Duinlustweg, waar de Manege van Brandwijk "huishoudt". Wij vonden de heer Langeveld uit Overveen bereid iets te vertellen uit zijn herinneringen. Enkele prachtige foto's illustreren zijn verhaal. Vergelijk die eens met de afbeeldingen in ons nummer 2 'van juni 1987! De muur van nu? Een puinhoop! De muur van toen, een sprookje! In mijn kinderjaren had ik al veel over de muur gehoord. Via vriendjes uit Haarlem, die mij vertelden wat voor lekkere vruchten er allemaal achter de muur te pikken waren: perziken, appels, pe ren, kersen, aardbeien, vijgen.... In Maart 1919, ik was 15 jaar, kwam ik, o wonder, op de kwekerij te werken voor f.6,per week (in Haarlem kreeg ik maar f.3,50). Toen kon ik "de muur" pas zelf goed bekijken. In deze muur waren grote vierkante holle stenen aangebracht. Op de binnen-*- en bui tenmuur waren geglazuurde dakpannen gelegd, om de holle steen te gen bevriezing te beschermen. Tegen de holle stenen was van onder tot boven een latwerk bevestigd, waartegen om de plm. 5 meter een perzikboom geplant werd (een z.g. leiboom), die door het "uitbin- den" ieder jaar verder uitgroeide. Bij de eerste zonnige dagen in maart zag men deze vruchtbomen knop pen krijgen. Als de knoppen opensprongen, zette men er stokken met rietmatten voor, die overdag opengeslagen werden gehouden, doch des nachts voor de vrieskou weer werden gesloten. Wanneer er zich teveel vruchten vertoonden, werd er selectie toegepast, zodat de resterende vruchten 10 tot 15 cm. ruimte kregen om zich te ont- wi kke1 en De rietmatten werden dan weggenomen, het hout werd nat ingesnoeid. Eind juli, begin augustus waren de vruchten rijp. Het plukken moest heel voorzichtig gebeuren, in één handomdraai. Voorzichtig, ja, want ieder kneepje kon een donkere plek veroorzaken! Dan werd het fruit, zoals alle groente en vruchten onder de fami lieleden van de Erven van der Vliet verdeeld. Van de tijd dat ik - altijd met plezier - op de kwekerij werkte, zou ik ook nog mooie verhalen kunnen vertellen! Bekijk de foto's maar. Wat een schoonheid. Het ronde poortje is de doorgang van de tuinbaas, die aan de overkant, bij de ingang van wat nu de weg naar het Cios is, woonde. De muur met perzikbloesems. Over de puinhopen ervan staart ons nu mistroostig een kameel aan! - o -

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 13