OVERVEENSE HERINNERINGEN VAN MEJ. A. C. W. RIJNIERSE "Ten geleide" In het decembernummer 1987 van "Ons Bloemendaal" verscheen het eer ste deel van de "herinneringen" van mejuffrouw A C W Rijnierse. Bij nader inzien leek het de redactie nuttig en nodig de lezer een "ten geleide" mee te geven op zijn wandeling met juffrouw Rijnierse door het Overveen van begin deze eeuw. Allereerst iets over het ontstaan van deze herinneringen en de schrijfster ervan. De onlangs overleden oud-gemeente-archivaris mejuffrouw A.M.G. Nierhoff zag in de jaren '30 het karakter van de gemeente in rap tempo volledig en onomkeerbaar veranderen. Van een samenstel van landelijke dorpen werd Bloemendaal forensenge meente en onderdeel van het suburbane gebied ten Noorden, Westen en Zuiden van Haarlem, waartoe ook de gemeenten Velsen en Heemstede behoren Mejuffrouw Nierhoff vatte na de 2.e wereldoorlog het idee op oude Bloemendalers te vragen hun herinneringen op papier te zetten op dat latere generaties zich nog enigszins een voorstelling zouden kunnen maken hoe het er in het eerste kwart van deze eeuw in onze gemeente toeging en er uitzag. Zij verzocht toen o.a. Mejuffrouw Rijnierse en de heren K. Tinholt en Adr. Cassee hun herinneringen over respectievelijk Overveen en Bloemendaal op te schrijven. Deze werden nooit uitgegeven, maar bevinden zich in typescript in het Bloemendaals gemeentearchief. Het gemeentebestuur was zo vrien delijk deze herinneringen aan "Ons Bloemendaal" ter beschikking te stellen. Zagen de vertellers/schrijvers er tegenop "zomaar een verhaal te schrijven", dan vroeg juffrouw Nierhoff hen in gedachten op stap te gaan en te beschrijven wat men zoal zou zijn tegengekomen. Welnu, Mejuffrouw Rijnierse, wier vader eigenaar was van de nog steeds bestaande firma Rijnierse aan de Zijlweg in Overveen, maakte zon denkbeeldige wandeling. Voor ons valt het niet mee haar weg precies te volgen, omdat er ook na 1946 toen deze herinneringen ontstonden, nog zo heel veel veranderd is. Allereerst moet men zich realiseren dat vóór de grote annexatie door Haarlem in 1927, Overveen zich uitstrekte tot de Julianalaan in Haarlem, daar waar deze op de Zijlweg uitkomt. De Regentesselaande Emmalaan, het terrein waar nu nog het Trini- teitslyceum staat, de Westelijke Randweg ten zuiden van de spoor weg Haarlem-Zandvoortde wijk van Bijdorp- en Veldzichtlaan met het kantoor dér Provinciale Waterstaat en de HTS/HEAO en ook het gebied ten zuiden van de Zijlweg waar nu o.a. garage Tweehuysen staat, ja het hele Ramplaangebiedhet was allemaal Overveen. Dit dorp vormde destijds dan ook de kern van de gemeente. Hier vond men gemeentehuis, burgemeesterswoningnotariskantoor en natuurlijk het doktershuis. Veel is er totaal veranderd. 15

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 16