16 De brede sloot, waar de beurtschipper op Amsterdam over voer, is er nog wel - langs de randweg, voorbij Tweehuysen, maar men moet wel goed zoeken. De winkels en bedrijven die juffrouw Rijnierse noemt, zijn allen verdwenen of in andere handen overgegaan, alleen de firma Rijnierse houdt al bijna 200 jaar stand! Het doktershuis moest wijken voor de verbreding van het Zandvoor- terpad. Ongeveer op de plaats waar destijds de dorpspomp stond, v'indt men nu de benzinepomp van garage van Wijk. Het blokje huizen links en rechts van deze garage is na 1937 ge bouwd en staat op de plaats door juffrouw Rijnierse het "ezels weitje" of "de kuil" genoemd. Het allerlaatste overblijfsel van de "frikkedillebuurt" is te vin den bij de inrit van bloemisterij Koelemij. Het oude raadhuis met Klokketorentje - de daarnaast gelegen school - latër politiebureau met provoost en brandweerpost - en ten zuiden daarvan de algemene begraafplaats, zult U tevergeefs zoeken. Het raadhuis uit de vorige eeuw van Zocher werd in 1937 gesloopt, evenals de oude school. De begraafplaats werd in 1916 gesloten en in 1947 geruimd. Thans is er het parkeerterrein van hotel Roozendaal. Alleen het doodgravershuisje naast het kerkhof is er nog, maar dan ongeveer 30 m. naar achteren verplaatst. Wanneer juffrouw Rijnierse haar weg in noordelijke richting langs de Bloemendaalseweg vervolgt, ziet zij rechts - voor de spoorweg - overgang "Huize Duinrust"dat wij sinds 1945 kennen als Marine- hosp i taal Het politiebureau, gebouwd door architect van Kempen, is er nog, maar de villa "Djember" enkele jaren geleden gesloopt. De "hut" stond op de zuidhoek Bloemendaalseweg/Militairenweg, maar is reeds lang verdwenen. Hier werd n.l. in 1910 de Julianalaan aangelegd als derde verbindingsweg met Haarlem (naast Zijlweg en Kleverlaan). Eertijds lagen hier alleen enkele weggetjes naar de lager gelegen bollenvelden of blekerijen. Een restant daarvan bestaat nog: het laantje van Eldering tussen Julianalaan en Mauricialaanbe ginnend bij de Cearalaan. De laatste van de blekerijen was die van Gehrels. Deze werd in 1937 in zijn geheel naar het Openlucht museum in Arnhem overgebracht. Ook spreekt Mejuffrouw Rijnierse over de voormalige "Franse school" tegenover villa "de Nagtegaal" (tussen 1933 en 1966 in gebruik als raadhuis en nu met sloop bedreigd). In 1946 - toen er nog gebrek aan alles was, bevond zich hier het distributiekantoor, later lange tijd het gemeentelijk woningbureau. Sinds 1966 is dit weer in particuliere handen (Bloemendaalseweg 188). Juffrouw Rijnierse gaat in het vervolg van haar wandeling vanaf het oude raadhuis in zuidelijke richting. De meest opvallende ver andering is daar wel de verbreding van de Hospesbrug ten behoeve van het gemotoriseerd verkeer naar Aerdenhout in de jaren '30 en de aanleg van het Brouwerskolkpark met weg. De Ramplaan is er nog, alleen is deze wijk - nu, op Haarlems grondgebied - in de jaren '50 en '66 sterk uitgebreid.

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 17