19 Aldaar het duintje opgaande, kwam men in het Middenduin bij de vroe gere boerderij van de familie Van Roode. Om de boerderij was een weide waar 's zomers het vee graasde. In den winter stond de wei onder water en werd bij vorst als schaatsenbaantje gebruikt, wel een bewijs hoe waterrijk de duinen toen nog waren. Het boerenbedrijf is er sinds jaren verdwenen; de boerenwoning wordt thans nog als jachtopzienerswoning gebruikt. Terugkeerende tot mijn uitgangspunt bij den viersprong, ga ik nu naar de Ramplaan, in vroeger jaren een zandweg, waar men aan beide zijden 8 a 9 woningen aantrof, welker eigenaren allen het bloembol- lenbedrijf uitoefenden. Aan het einde van de laan bevindt zich over de Kerk nog een woning, die door de Erven Van der Vliet - Borski in ouden bouwtrant is teruggebracht. Omstreeks 1918 verrees op de terreinen rechts van de Ramplaan het woningcomplex Tuindorp, voor welke totstandkoming de heeren Dr. Bornwater en Van Twisk zich zoo zeer beijverd hadden. Links van de Ramplaan lagen de uitgestrekte b1oembo11enve1den van Rolland. Vanaf het einde der Ramplaan volg ik het pad door het weiland van Elswout, gestoffeerd met prachtig roodbont vee, behoorende bij de modelboerderij van voornoemd landgoed. Aan den kwakel is een kruis punt dat ook bereikt kan worden door de Elswoutslaan te nemen, die midden door het landgoed loopt. Dit stuk heeft - evenals trouwens het geheele landgoed Elswout - sinds eeuwen niets aan natuurschoon verloren. Den weg verder gaande langs het huis van den Rentmeester, komt men aan het inrijhek van Duinvliet, nu ook tot Elswout behoo rende. Het was vroeger eveneens een buitenplaats, doch het heeren huis werd reeds jaren geleden gesloopt. Daarna sla ik links af en kom bij den kwakel terug om nu de schilderachtige Marce1isvaart te volgen, die naar de Houtvaart leidt. Dit toch was een typisch landelijk gedeelte van de gemeente, langs deze vaart woonden enkele bloemisten, maar in hoofdzaak tuinders of wel groententelersZe laadden hun schuiten met frissche groen ten voor den steiger van hun bedrijf om ze op de Haarlemsche groen- tenmarkt te verkoopen. Het was een schoon en landelijk plekje met als achtergrond het gezicht op de bosschen van Elswout. Aan dit een voudige bedrijfsleven heeft het vandalisme van den oorlog een einde gemaakt; van opstal en bedrijfsgebouwen is niets meer te vinden, ook dit gedeelte der gemeente is mèt de omgeving Ramplaan, Rolland en Duinvliet door annexatie in 1927 bij Haarlem gevoegd. Over het verkeer in de gemeente schreef ik reeds een enkel woord; ik noemde al den busdienst van Maas en den Bloemendaal-Overveen- Haarlem tram-omnibusdienstmaar belangrijker communicatie werd eerst tot stand gebracht in 1881 door den aanleg van de spoorlijn Haarlem-Overveen-Zandvoortwaartoe aan de heeren E. Kuinders c.s. concessie werd verleend. Hiervoor moesten de duinen worden door graven, wat een zéér interessant werk genoemd kon worden. Het waren de heeren Schram, die dit groote werk uitvoerden. Door deze verbin ding kreeg Overveen meer bekendheid. Voornoemde heeren Schram koch ten na den spoorwegaanleg het buitengoed De Rijp, dat zij in ex ploitatie brachten en waardoor het dorp Bloemendaal zijn eerste uitbreiding kreeg, nu bekend als het Bloemendaalsche Park.

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 20