AELBERTSBERG VÓÓR 1925 Aan de Kennemerweg in Bloemendaal stond tot 1925 de houten villa Aelbertsberg" - niet te verwarren met het in 1746 afgebroken Hof te Aelbertsberg of Huis te Bloemendaal, eertijds bezit van de graven van Holland en gelegen achter het tegenwoordige clubhuis van de hockeyclub "Bloemendaal". In de tweede helft van de 18e eeuw was Philip Willem Kops (overle den in 1805) eigenaar van Wildhoef. Behalve Wildhoef zelf, bezat hij praktisch alle gronden van de rand van de duinen onder het huidig Kopje in het westen tot aan de Delft te Haarlem in het oos ten. In het zuiden behoorde het Bloemendaalse bos nog tot zijn bezittingen, in het noorden reikten ze tot de huidige Johan Ver huls tweg Omstreeks 1790 liet Kops een klein zomerverblijf bouwen ten noor den van het huis Wildhoef. In 1820 kwam dit in het bezit van zijn schoonzoon jhr Jan Pieter Teding van Berkhout, die de villa "Aelbertsberg" noemde, waarschijnlijk om de herinnering aan het gesloopte Hof te Aelbertsberg levend te houden. Vier generaties Berkhouten hebben het huis als "tweede woning" bezeten, 's Winters woonden zij in Haarlem, o.a. aan de Nieuwe Gracht, 's zomers resideerden zij op Aelbertsberg. Daar leidden zij een rustig land- jonkerbestaandat zij zich konden permitteren dankzij rijke erfe nissen. Echter, zij deden weinig of niets het geërfde vermogen in stand te houden. Functies als die van burgemeester van Spaarn- woude en Haar 1 emmer 1iede of polderbestuurder waren slechts ere baantjes. De laatste in de rij was jhr Eduard Henri Eliza. Door de slechte economische tijden in de eerste wereldoorlog en de crisis van het begin van de jaren '20 was hij gedwongen "Aelberts berg" en alle aangrenzende gronden te verkopen en "kleiner" te gaan wonen, n.l. op het (nu ook alweer afgebroken) "Heuveltje" aan de Korte Parkweg) .Van 1906 - 1912 had jhr Eduard zijn huis ver huurd aan een Amsterdammer. De dochter van deze Amsterdammer, me vrouw Amy ter Poorten-Kruimel bezocht enkele jaren geleden een lus trum van het Kennemer Lyceum, georganiseerd door de oudleerlingen- vereniging "Aelbertsberg". Deze vereniging heet zo, omdat het "Kennemer" in de eerste jaren van zijn bestaan op "Aelbertsberg" huisde. Primitief was het wel in het toen reeds zeer bouwvallige huis. De lokalen werden met potkachels gestookt en 's winters joeg bij oostenwind de sneeuw door de kieren van de slechtsluitende ramen. Geen wonder dan ook, dat men in 1925 (in een tijd dat "Ons Bloemendaal" nog niet bestond...) tot sloop overging en op deze plaats de degelijke twee onder één kap-huizen Kennemerweg 16-20 werden gebouwd. De herinneringen van Mevrouw Ter Poorten met bijbehorende foto's, drukken wij hier graag af. Red In 1986 verscheen van C_.Schmidt, om de eer van de familie., een sociologisch - historische verhandeling over het geslacht Teding van Berkhout tussen 1500 en 1950. Over Aelbertsberg is meer te vinden in A.M.G. Nierhoff Het landgoed Wildhoef in Bloemendaal, Haarlem 1961. 23

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 24