KLEINE MONUMENTEN 27 ^£££££ii££E_£££_.É.Ê_.il.£££i._X.Ën Marius Bauerlaan 15 In de lijst van kleine monumenten memoreerden we met spijt dat deze zonnewijzer nauwelijks meer zichtbaar was. Des te meer zijn we thans verheugd, nu we de zonnewijzer in volle glorie op de gevel zien prijken. De huidige eigenaar van het pand heeft de zonnewijzer door een deskundig familielid weer in oude stijl laten opknappen. Het pand Marius Bauerlaan 15 werd rond 1900 gebouwd. Zoals al de huizen langs de vroegere Tramweg werden ze als zomerhuizen voor kunstenaars ontworpen. Bekende kunstenaars die aan deze weg ge woond hebben zijn o.a. de toneelschrijver Verkade en de schilder Marius Bauer. Nummer 15 werd gebouwd als zomerhuis voor de sier kunstenaar Jan Eissenloeffeldie aanvankelijk werkzaam was in Duitsland en Rusland en later in Amsterdam. Van zijn hand is o.a. bekend de lichtkroon in het Raadhuis van Amsterdam. Het vermoeden bestaat dat de zonnewijzer ook door Eissehloeffel ontworpen is. De oorspronkelijke wijzer was direct op de gevel geschilderd. Een latere versie - vermoedelijk een copie van de originele - werd op een houten plaat geschilderd, die op de gevel op de plaats van de oorspronkelijke zonnewijzer werd aangebracht. De houten plaat was om het stenen centrum van de wijzer, die op de gevel zit bevestigd. Op deze steen staan de cijfers en de wijzer zelf. Op het hout zijn alle tekenen van de dierenriem geschilderd. De huidige versie is exact van deze copie nagemaakt. Alleen de wijzer zelf ontbreekt nog, maar dat zal hopelijk binnenkort ver anderen Men vermoedt dat het huis, dat "Onder de beuken" heette in verband met de monumentale beuken die vroeger langs de weg en naast het huis stonden, gebouwd is door dezelfde architect als "de Distel" aan de Oosterduinweg. Dit waren de architecten Jos Cuypers en Jan Stuyt. Beide huizen hebben een uitgebouwde schoorsteen en haard plaats. A.C. van der Vuurst de Vries- B ee ts

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 28