Waren dit gevluchte boeren, die voorheen hun bedrijf onder de stadsmuren hadden uitgeoefend en nu, gedwongen door de herhaalde strooptochten van de Spaanse soldaten hun heil elders zochten? Waren deze boeren naar het stille duingebied gevlucht om hier een rustiger bestaan te krijgen, het bleek een hard bestaan te zijn. Er waren geen weilanden, er mocht niet worden gejaagd en ze moes ten aan vele bevelen van hogerhand gehoorzamen. Tot ca. 1850 hadden de jonge Duinen een bescheiden economisch be lang, vooral voor de bewoners van de zeedorpen. Die kapten in de duinen struiken voor brandstof, staken zoden en plaggen en sneden helm (ondermeer voor de touwfabricageVoorts gebruikte men de duinen voor het boeten van de visnetten en als weidegebied, voor het vee. Verder bouwde men in de duinen kalkovens voor het verbran den van schelpen tot kalk. Aan de binnenduinrand oefende men ook nog een beetje landbouw uit. De duinen waren gebieden waar het water vaak heel hoog stond. Het overtollige water zocht en vond een uitweg naar de lager gelegen gebieden via de door de natuur gevormde duinrellen. Voor de bewo ners achter de duinen dus geen gebrek aan water voor eigen behoef ten en voor hun vee. Het zuivere duinwater werd al gauw ontdekt door de Haarlemse bier brouwers. De Brouwerskolk herinnert nog aan deze periode. Ook voor de bloemendaalse blekerijen en wasserijen was dit heldere duin water onmisbaar. In het gemeentearchief van Bloemendaal bevindt zich een stuk, d.d. november 1597, dat getuigt van de grote waterrijkdom in deze con treien. Bij een grensgeschil tussen Vogelenzang en Zandvoort n.l. betoogden de houtvesters dat het hele Bentveld eertijds geen land maar een binnenwater is geweest. Landbouw kwam weinig voor in de duinen. Hier en daar werd er in stroken rogge, haver en gerst verbouwd. Nog andere soorten kwam men tegen zoals boekwijt, rode klaver, knollen, wortelen, grote en paardebonen, caapse boontjes, linzen, vlas en hennep. Door geld gebrek, maar ook omdat kunstmest nog niet bestond, kon de schrale duingrond niet goed bemest worden. Hierdoor verdwenen deze akker tjes ook weer vaak. In de duinen werd ook een beetje veeteelt gepleegd. Schapen en jong rundvee werden er geweid, doch dit werd bemoeilijkt door de water overlast en het gemis aan gemakkelijke toegangen tot de duinvallei en. In Bentveld was veel veeteelt, daar hier de duinen goed geëx ploiteerd werden. Hier was een goede afwatering bij zo'n duinval lei. Elders onder Zandvoort op de velden Rozenwater en het Zwarte Veld stonden tegen de winter de koeien tot hun buik in het water. Later, na de bebossing werd het duingebied beter geschikt voor veeteelt en kwamen er zelfs boerderijen in het duingebied. 13

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 14