BUYTENTWIST: TUINIEREN OP VOORMALIGE BLEEKVELDEN Typisch voor het groene Kennemerland is, dat het landschap al sinds onheuglijke tijden door mensenhand gemaakt is. Maar de mens was ook afhankelijk van de natuurlijke gesteldheid van het terrein. Zo bepaalden enerzijds de blekerijen voor een groot deel het aanzien van onze streek, maar zonder de schone zandgrond en het heldere duinwater hadden zij hier nooit kunnen bestaan. De heer E. van Ommeren, lid van de tuindersvereniging "Buytentwist" vertelt ons over zo'n blekerij. Gezicht naar Haarlem, naar Jacob van Ruysdael; F.A. Milatz 1795 De oudste geschiedenis van ons land is te lezen in de grond. De bodem is één groot archief, waarin de sporen van vroeger zijn opgeslagen. Ook in de bodem van tuincomplex "Buytentwist" zijn veel sporen gevonden, die herinneren aan de tijd dat hier drie eeuwen lang linnenblekerijen gevestigd waren. De gronden waarop wij nu onze groenten en bloemen kweken waren van 1500 tot 1800 de bleekvelden van de aan de duinvoet gelegen blekerijen. Bij al het graven en spitten op de tuinen is er veel gevonden, ondermeer ko peren duiten en ook een paar zilveren munten, stille getuigen van mensen die hier als seizoenarbeidsters van half maart tot oktober op de blekerijen werkten. Drie eeuwen blekersactiviteit vonden wij in de grond ook terug in de vorm van talloze pijpekoppen. De oudste op onze tuinen gevonden munten en pijpekoppen dateren uit het be gin van de 17e eeuw. Vondsten van vóór die tijd zijn niet gedaan. 15

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 16