BOSCH EN LANDZICHT Uit die tijd stamt ook de oudste afbeelding van die prachtige water partij (na de eeuwwisseling een geliefd onderwerp op prentbrief kaarten) een aquarel van J.F. Reekers uit het Gemeente Archief Haarlem Eep van Ommeren. Geraadpleegde literatuur o.a. S.C. Rechtdoorzee Greup-Ro1danusGeschiedenis der Haarlemmer blekerijen (1936). (Dit artikel is eerder verschenen in de Bloemendaalse Courant.) De toegang tot Aerdenhout (de aerdenhout, de andere hout, in tegen stelling tot de Haarlemse hout). Het klaphek en rechts het kleine woonhuis en daarachter een glimp van de gevel van een groter huis dat Bosch en Landzicht moet zijn. Een uithangbord heeft de teke naar er aan gefantaseerd. Dit behoort bij de tegenover gelegen herberg De Haringbuys. De tekening (aquarel) is van Jac. Cats uit het jaar 1774 en bevindt zich i.n het archief van Haarlem. In verschillende beschrijvingen wordt Bosch en Landzicht genoemd als een 18e eeuws huis. Maar dit kan niet juist zijn, het huis, eertijds een hofstede, moet al van veel vroegere jaren stammen. Op de afbeelding van Jac. Cats ziet men iets van de voorgevel van het huis en daarin zijn zichtbaar Vensters met kruiskozijnen die door hun vorm een veel vroegere eeuw doen vermoeden. Dergelijke kruiskozijnen komen ook voor in gebouwen uit de 14e en 15e eeuw. Een kelder met tongewelf en plavuizenvloer doet eveneens een aanzienlijk vroeger jaar vermoeden. Het kasteel van Brederode werd kort na 1200 gebouwd en wat nu Aerdenhout heet was als de Wildernis van Brederode het jachtgebied van de heren van Brederode. Dit jachtgebied was hier bereikbaar door de zandweg naar Zandvoort die om het wild het ontsnappen moei lijker te maken was afgesloten door het klaphek, waar later de tol uit is ontstaan. Bij dit klaphek moet bebouwing zijn ontstaan: de hofstede die later Bosch en Landzicht werd? Tegenover deze hofstede lag de herberg De Haringbuys die ook Het Claverbladt heette. Op het terrein bij Bosch en Landzicht staan thans nog twee grensstenen waarop een klaverblad is afgebeeld. 20

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 21