PROVINCIE STIMULEERT ECOLOGISCH BEHEER De binnenduinrand - een overgangsgebied tussen duinen en polders - is een gevarieerd gebied wat betreft planten en dierenlèven. In het algemeen geldt voor overgangsgebieden dat de natuurlijke variatie er groot is. Vroeger was dat zeker het geval. Maar met de toename van bebouwing, aanleg van wegen en beplantingen, is het areaal waar de natuur zich kan ontwikkelen sterk afgenomen. Tevens is op veel plaatsen de grond verrijkt met mest en afval stoffen, zodat planten van de schralere gronden en schone wateren relatief zeldzamer zijn geworden dan die van voedselrijke gebieden. De provincie Noord-Holland stimuleert ecologisch beheer waaronder wordt verstaan een stelsel van maatregelen dat tot doel heeft de natuurlijke gesteldheid van een terrein te behouden, te herstellen of te ontwikkelen. Het is dikwijls mogelijk om met eenvoudige mid delen de vestigingsvoorwaarden voor allerlei planten en dieren zo te verbeteren, dat vervolgens de natuurlijke ontwikkeling zijn beloop kan krijgen. Zo kan ook een tuin - als schakel in een keten van meer natuurlijke gebieden - al een belangrijke natuurfunktie vervullen. In de binnenduinrand zijn ook veel bosjes, singels, graslandjes, sloten en duinrellen te vinden, waarvan de natuurlij ke funktie kan worden verbeterd. Het aardige is dat tevens de rekreatieve aantrekkelijkheid en belevingswaarde van zon gebied kan worden verhoogd. In het kader van het provinciaal beleid betreffende ecologisch be heer wordt momenteel een gidsje voorbereid toegespitst op de bin- nenduinrand, waarin een aantal van die technieken worden beschre ven. Het gidsje zal in het voorjaar verschijnen. Tevens worden le zingen over dit onderwerp voorbereid. De voorlichting zal in com binatie met een paar demonstratieprojecten worden gegeven. Inmid dels zijn een aantal van dit soort projecten tot uitvoering ge bracht. In de volgende aflevering van Ons Bloemendaal zal hierop verder worden ingegaan. Inlichtingen Lucia Albers Provinciaal Planologische Dienst Ecologisch Beheer Postbus 4078 2003 EB Haarlem. 22

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 23