Nieuwbouw vrijesectorwoningen aan de Burgemeester den Texlaan (plan Oosterduin III) Opname: voorjaar 1985. Gemeentearchief Bloanendaal BEHOUD VAN HET KARAKTER Tenslotte kunnen we ons de vraag stellen: waarom moeten wij trach ten het karakter van Bloemendaal zo goed mogelijk te behouden en hoe moet dat dan? Het antwoord op de eerste vraag lijkt voor de hand te liggen. "Ons" Bloemendaal is niet alleen van ons, Bloemendalers; onze gemeente heeft een belangrijke recreatieve functie voor de regio. De waarde van deze "tuin van Kennemer1 andis niet in geld uit te drukken, is van een andere orde, zoals dat geldt voor kunstwerken en natuurmonumentenHoe gemakkelijk wordt aan dit soort waarden voorbijgegaan, waardoor zaken vernietigd worden die maar al te vaak (en dat gaat zeker op voor "het groen"!niet meer te her stel 1en zijn. Blijft de vraag "hoe te trachten het karakter te behouden" of liever "verder verval tegen te gaan"? Een vraag die aanzienlijk lastiger is, gezien de economische en politieke implicaties van iedere denkbare oplossing. We kennen natuurmonumenten, landschaps parken, stedelijke monumenten en beschermde stads- en dorpsge zichten als evenzovele mogelijke instrumenten tot bescherming Maar Bloemendaal is een levende gemeente en mag zeker geen "museum" worden. Er zou o.i. al veel gewonnen zijn als de gemeentelijke politici zich nog meer dan voorheen bewust werden van hun verantwoordelijk heid als beheerder van een nog steeds "groene" gemeente. Vooral bij de beoordeling van verkave1ings- en bouwplannen zouden zij de waarde van het groen, ondanks zijn imponderabele karakter, in sterkere mate moeten laten meewegen. 25

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 26