ERVARINGEN MET EEN GESPLITST HUIS Het karakter van de buitenwijken van de gemeente Bloemendaal wordt voor een groot deel bepaald door wat grotere veelal karakteristie ke huizen en veel groen. De laatste tijd wordt dit karakter op enkele plaatsen geweld aangedaan. Soms worden huizen of afgebroken, omdat ze qua grootte en onderhoud onverkoopbaar blijken en maken dan plaats voor enkele nieuwbouwhuizen, of het oorspronkelijke huis blijft als wooneenheid bestaan maar het gehele perceel grond wordt verkaveld. Het gevolg hiervan is dat veel van de oorspronkelijke begroeiing en sfeer verloren gaan. Dit soort opsplitsingen is vaak het gevolg van activiteiten van projectontwikkelaars. Zij zijn vermoedelijk in een vroeg stadium op de hoogte van huizen/arealen die in de verkoop komen en kunnen door opkoop, verkaveling en nieuwbouw lucratieve handel bedrijven. Villa "Dennenhoek" aan de Midden Duin en Daalseweg. Een gesplitste woning. Gemeentearchief B'daal. Als een groot huis met veel grond onverkoopbaar blijkt is er ech ter een alternatief waardoor de omgeving veel beter in tact kan blijven,n.l. splitsing van huis en grond door particulieren, dus zonder hierop nieuwbouw te plegen. Als bewoners van een deel van een van de eerste gesplitste huizen in de gemeente Bloemendaal, willen wij voor dit alternatief een lans breken. Onze ervaring is dat het een extra dimensie toevoegt aan het wonen door behoud van een karaktervol huis en van het mees tal oude bestand bomen en daardoor van rust, ruimte en sfeer, die ook zo bepalend zijn voor de gemeente Bloemendaal. Een gesplitst huis is zeer goed bewoonbaar als voldoende aandacht wordt besteed aan een goede geluidsisolatie. Tevens is het van belang dat een volledige bouwkundige en technische scheiding wordt doorgevoerd en dat met de tuinaanleg rekening wordt gehouden met de bestaand begroeiing om het oorspronkelijke karakter zoveel mo gelijk te behouden. Misschien is het mogelijk dat eigenaren van grotere huizen, die van plan zijn hun huis te verkopen, particulier initiatief voorrang geven boven projectontwikkelaars en/of kan de gemeente maatregelen nemen om dit te bevorderen. G.A.F. Gisolf MGisolf-Sm i t 27

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 28