DE DUINEN "In hun land (van de Bataven) dringt de Oceaan met twee tussen pozen, des daags en des nachts in enorme breedte en met onmete lijke golven het land binnen, zodat men bij deze eeuwige strijd in de gang der natuur twijfelt of de bodem tot de aarde dan wel tot de zee behoort. Daar leeft een ongelukkig volk op heuvels of liever op hoogten, die het met eigen hand heeft opgeworpen tot op het, uit ervaring bekende peil van de hoogste vloed. Op die hoogten staan hun hutten. Ze lijken op zeevaarders wanneer de zee het land, overstroomt en op schipbreukelingen als de wate ren teruggeweken zijn en zij rondom de hutjes de vissen najagen, die met het water trachten weg te vluchten. Zij kunnen geen vee houden en zich dus niet met melk voeden gelijk hun buren. Evenmin lukt het hun wild te vangen, daar heinde en ver de zee elk. struik gewas heeft weggespoeld. Van riet en biezen maken zij touw, waar van zij visnetten knopen. Aardkluiten, die zij met de hand uit steken, laten zij meer in de wind dan in de zon drogen en branden die om hun eten te koken en hun, door de noordenwind verstijfde ledematen te warmen." Eén der eerste geschiedschrijvers over deze streken, de Romein Plinius, beschreef zo n 2.000 jaar geleden in zijn "Naturalis Historia" onze streken aldus. Het is een beschrijving van het leven van onze voorvaderen op grond, die nog geen vaste grond bleek te zijn; de zee had nog vrij spel en de strandwa.llen, waarop deze eerste bewoners leefden, vormden nog geen aaneengesloten duinenrij. De kustduinen en de oeverbanken langs de rivieren waren toen de enig bewoonbare plaatsen in West-Nederland. Tussen de prille dui nen en de meer oostwaarts gelegen, hogere zandgronden, lag een tientallen kilometers breed moerasgebied. ONS DUINGEBIED. Het hollandse duingebied is een onderdeel van het totale duinge bied, dat zich uitstrekt langs de Noordzee tussen Calais en Hirthals (Denemarken). Alleen al het hollandse deel vormt een rijk en uitgestrekt natuurgebied van grote betekenis en vermaardheid tot ver buiten onze grenzen. De natuurschrijver Jac. P. Thijsse schrijft over deze duinen in zijn plaatjesalbum uit de jaren dertig "Waar wij wonen": "Wij heb ben in de duinen een kostelijk bezit en mijn ideaal blijft altijd, dat wij, wat er nog van over is, als heerlijk natuurpark van ons hele volk kunnen behouden." Aan dit behoud wordt dan momenteel hard gewerkt door diverse in stanties Hiertoe behoren het Hoogheemraadschap, Staatsbosbeheer, de Provin ciale Besturen, de verschillende Waterleidingbedrijven, de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland en diverse milieuorganisaties. Er is zelfs al een Nota geschreven over het samenbrengen van alle duingebieden in Noord- en Zuid-Holland in één Nationaal Park. 7

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 8