De sectie Groen in 1989. Van de sectie Groen maakten in 1988 deel uit: mwC. van Vrede- van der Hoeven, de heren W. Brackman en J. van Steynen en - in de plaats van de heer Th. P. van Haaster - de heer G.A.F. Gisolfvoor het bestuur had mwvan Voorst Vader zitting. ElswoutIn April 1988 werden wij opgeschrikt door berichten over eventuele sluiting van de boerderij op Elswout. Gronden en gebouwen van Elswout stonden op dat moment nog op de voorlopige lijst van rijksmonumenten. De boerderij werd eind vorige eeuw gebouwd (zie het artikel van C.W.D. Vrijland in "Ons Bloemendaal" 1988 no. 2) en behoort niet alleeen wat betreft de gebouwen, maar ook als functionerend bedrijf tot het historisch zo waardevolle geheel, dat Elswout is. "Ons Bloemendaal" wil dan ook graag de boerderij als boerderij behouden en meent, met anderen, dat dit met fantasie en goede wil mogelijk is. De sectie heeft zich eerst terdege geinformeerd omtrent de stand punten en ideeen die er leven bij gebruikers en beheerders van Elswout in het algemeen en de boerderij in het bijzonder. Gewapend met deze kennis woonden wij op 28 juni j.l. op uitnodiging van regiohoofd van Staatsbosbeheer (SBB), eigenares van Elswout, Ir. P.L.J.M. Noelmans samen met andere belangstellende betrokkenen uit de omgeving, een informatieve vergadering bij. Wij kregen een uiteenzetting omtrent doelstelling en werkwijze van SBB na de reorganisatie met ingang van 1 september 1988. Doelstelling van SBB is dan, op grond van eens per tien jaar vast te stellen beheers plannen (voor Elswout 1986) en gebonden aan wettelijke voorschrif ten het beheer te voeren over de eigen terreinen, waarbij een "zakelijke aanpak" voorop staat. Tijdens deze vergadering vond een pittige discussie plaats hoever SBB kan gaan in zijn "zakelijke aanpak" zonder de uitgangspunten van het beheersplan en de monumentenwet geweld aan te doen. In hoeverre moet bijvoorbeeld worden voldaan aan de verlangens van de exploitant van de Orangerie om de parkeergelegenheid en de toe gangswegen tot zijn bedrijf uit te breiden? En vooral: hoe denkt SBB over de toekomst van de boerderij toch integrerend onderdeel van het landgoed? Voor het behoud van dit landgoed draagt SBB de verantwoordelijkheid en wij waren dan ook verbijsterd toen wij geconfronteerd werden door de heer Noelmans en het districtshoofd ing. J. de Vos met het, door hen aan de directie van SBB in Utrecht gegeven advies, de boerderij te sluiten. Nadat SBB nog in mei j.l. aan B. en W. van Bloemendaal (de gemeente subsidieert Elswout per jaar met ongeveer f.80.000,--) had meegedeeld, dat de boerderij- weliswaar in afgeslankte vorm - zou blijven functioneren, overviel deze mededeling alle aanwezigen als een koude douche. Navraag bij de directie van SBB in Utrecht leerde, dat deze niet zo hard van stapel wilde lopen als de regio: ons werd medegedeeld, dat de beslissing de boerderij al of niet te sluiten, tot 1 januari 1990 was uitgesteld, gerust waren wij nog niet. Vandaar dat wij ons aansloten bij het initiatief van twee buurtbewoners de mogelijkhe den te onderzoeken de boerderij eventueel in een stichting tot behoud en exploitatie onder te brengen. In de nazomer en herfst leek in dit opzicht met SBB constructief overleg mogelijk. Vol verwachting gingen wij dan ook opnieuw naar een informatieve vergadering in het poortgebouw van Elswout op 28 november 1988. De stand van zaken was aldus: - Bevestiging van de mededeling, dat de beslissing over de toekomst van de boerderij pas 1 januari 1990 zal worden genomen. 9

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 10