- De boerderij blijft intussen in bedrijf met twintig z.g. groot vee-eenheden - Winterstalling van vee uit andere SBB-reservaten in Noord-Holland zal worden beëindigd. - Twee niet-monumentale schuren zijn/worden afgebroken. - De tijd tussen november 1988 en 1 januari 1990 moet worden ge bruikt om financieel haalbare alternatieven voor de exploitatie van de boerderij te bestuderen. - SBB wenst gebruik te maken van de grote kennis op gebied van ecologisch graslandbeheer van B. Huis, beheerder van de boer derij Deze is daarom gedurende enkele dagen per week in Utrecht te werk gesteld. - Voorts werd ons medegedeeld, dat SBB van plan is over het weiland ten oosten van de Elswoutslaan een wandelpad aan te leggen in het verlengde van de z.g. Kerklaan op Elswout, uitkomend bij de N.H. kerk aan de Ramplaan. Dit alles klonk zeer redelijk; desondanks was een aantal aanwezigen wat wantrouwend, omdat, wanneer de wil zou ontbreken alles in het werk te stellen de boerderij in bedrijf te houden, bovenstaande maatregelen het exploitabel houden van de boerderij er niet mak kelijker op maken. Toen wij dan ook begin december vernamen, dat de deskundige beheer der van de boerderij op zeer korte termijn voor de volle werktijd zou worden overgeplaatst naar Utrecht, was dit voor ons reden wederom bij de directeur van SBB in Utrecht aan de bel te trekken. Afschrift van ons schrijven zonden we aan de minister van Landbouw en Visserij, de grootste fracties van de Tweede Kamer der Staten Generaal en het College van B. en W. van Bloemendaal. Mevrouw Smulders-Rozendaal van de P.v.d.A. stelde naar aanleiding van deze brief op 15 december vragen aan de minister. Het antwoord is nog niet bekend. Wel vernamen wij van de directeur van SBB en uit de pers, dat de overplaatsing naar Utrecht van de beheerder B. Huis en het al of niet voortbestaan van de boerderij na 1 januari 1990 geen verband met elkaar houden. Dat wij - na de wijze van voorlichting en besluitvorming - wat sceptisch zijn, zal men begrijpen. Naast de zorgen om het voortbestaan van de boerderij zijn er van het Elswout-front ook goede dingen te melden. Het wapenschild van Mardelis is weer voor iedereen zichtbaar aan de binnenkant van het poortgebouw en het uitzicht over het weiland vanaf de Elswoutslaan is weer geheel open. In de nabije toekomst zal het mogelijk worden ook rond het hoofdgebouw te wandelen en zal een verdwenen houten brug weer worden hersteld. Eik in Vogelenzang: Het komt zelden voor, dat "Ons Bloemendaal" bezwaar maakt tegen een kapvergunning' door B. en W. verleend en dan ook nog schorsing aanvraagt bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. In het geval van de ongeveer zestig jaar oude eik in de achtertuin van Vogelenzangseweg 109, die zou moeten wijken voor een te bouwen schuur, meenden wij eind october 1988 dit wel te moeten doen. Deze eik is beeldbepalend in het binnengebied achter de nieuwe woningen langs de Vogelenzangseweg', waar vroeger de r.k. school stond en de Graaf Florislaan. Samen met enkele andere bomen is deze eik bewust gespaard na sloop van de school en hij verhoogt naar onze mening in hoge mate de kwaliteit van dit nieuwe buurtje (bovendien steekt hij met zijn kroon ook nog boven de huizen uit). Wij vinden, dat hij niet mag wijken voor een privé schuur. De Raad van State honoreerde in zoverre het schors ing'sverzoekdat de voorzitter de kapvergunning opschortte, totdat de bouwvergunning daadwerkelijk verleend zou zijn. 10

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 11