vlugge kleine bonte spechtje*. Daar staat tegenover dat wij het verlies te betreuren hebben van de goudhaantjes, die hier voor 1917 tamelijk veel broedden en van den ijsvogel. Vroeger hadden we daarvan in onze gemeente op zijn minst een half dozijn broedende paren, thans zien we slechts af en toe een enkele. Wanneer wij nu de wereld van het duin willen leeren kennen, dan wandelen we langs de Zanderij onder Overveen, tot waar die nog in vollen gang is en dan linksaf langs den welbekenden bosch en'duin weg, die ons brengt naar Kraantje Lek, tenzij wij de voorkeur er aan geven, om bij den spoorwegviaduct rechtsaf het Visserspad te nemen naar Zandvoort. De steile duinen langs de Zanderijvaart geven de illusie van een berglandschap, vooral ook doordat de hellingen van Duinlust dicht begroeid zijn met naaldhout. In de laagte liggen bollenvelden en elzeboschjes en hier en daar verheffen zich enkele hoofdfiguren uit het Kennemer landschap: de zwarte populieren, de canada's en de abeelen. Wij prijzen de eiken en beuken van onze bosschen en lanen, maar laat ons toch vooral de populieren, de abeelen niet vergeten en ook niet de espen, die zoo weelderig staan in menig duinbosch. Doch de abeel is mijn lieveling, met zijn gaven licht gekleurden stam, zoo fraai versierd met ademhalingsplekken en taklitteekensIn het vroege voorjaar ziet de kroon eerst purper rood van de ontelbare dikke katjes, later lijkt hij een bloeiende pereboom, doordat de blaadjes, die uit de ontluikende knoppen komen, aanvankelijk alleen hun witte onderzij vertoonen. Soms op andere plaatsen heeft de zeewind ze gewrongen in wonderlijke boch ten. Wat er uit populieren en canada's kan worden, dat weet Wild hoef ons te vertellen of ook de weg achter Elswout langs Kraantje Lek. Doch daar zijn we nog niet, we stonden pas aan de Zanderij- vaart. Hier kunnen we nog genieten van de oever- en waterplanten en van menige waterhoentjeshuishouding. In den winter komen aan de bron, die zelden of nooit bevriest, allerlei vogels drinken en baden. De afzanding** zelf vergunt ons een blik te slaan in den bouw van het duin. Vallei op vallei, ondergestoven in vroeger jaren, hebben in donkere veenlagen de bewijzen van hun bestaan achtergelaten. Aan den afbrokkelenden hoogen kant kunnen we zien, hoe helm en duindoorn en duinroos door hun uitgebreid wortelstelsel zich weten te handhaven op de droge heuvelen. Op lager plekken vinden we het grazige duin met zijn viooltjes en eereprijs, thijm, vleugeltjesbloempimpernel, aardbeitjes, prunelle, zenegroen en misschien een enkele keverorchis. De weg is omzoomd met grove dennen, geteisterd door den zeewind. Hier en daar getuigen groepjes langnaaldige zeepijnen nog van den tijd, toen men meende, dat de boom, die in de duinen van Arcachon en Zuidwest Frankrijk zulke prachtige resultaten had opgeleverd, ook in onze duinen met profijt zou kunnen worden aangeplant. Dat is toen tegengevallen, maar de laatste dertig jaren hebben het bewijs geleverd, dat een andere dennensoort, de Zwarte den, uitmuntend in onze duinen wil groeien. Het nieuwe duinwoud zal dan ook uit deze dennen bestaan hetzij uit de variëteit Corsicana, hetzij Austriaca. Hier aan den Kamperberg zien wij al zoo'n bosch, ook vindt ge ze op Lindenheuvel en langs In de Haarlemmerhout zijn in onze jaren deze soorten ook veel talrijker, maar men vreest, dat dit het gevolg is van de vele kwijnende bomen; door insecten belaagd. Dit weer een gevolg van de verzuring van de bodem, waardoor de bomen hun vitaliteit verliezen. Thans beëindigd. Nu vindt men hier de mooist gelegen bol lenvelden van heel Kennemerland 13

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 14