qi9A9jSDAt^ f3 PP, De uitgifte van rijwielmerken zorgde ook voor enige nevenactivitei ten, handige fabrikanten speelden hierop in. Er werden diverse houders ontworpen om verlies of diefstal van het plaatje te voorko men. De goedkoopste en meest gangbare houder werd door een man die met zijn handel voor het postkantoor stond verkocht. Voor een kwartje werd het plaatje in de houder om de stuurstang gebogen en in de achterzijde werd een spijker geschoven, waarvan de kop werd afgeknipt Op de grote postkantoren kon je het rijwielplaatje van je naam en adres laten voorzien. Deze naaminslag werd voor tien cent aange bracht door een liefdadige instelling, die vergunning had gekregen om met een ponsmachine in de postkantoren te staan. Het TBC-fonds had ook enig voordeel van het fietsplaatje door bij de postkantoren een soort stembus te plaatsen voor niet meer geldige plaatjes. Het koper dat zo verkregen werd, werd verkocht en de opbrengst was voor de TBC-bestrijdingDe fabrikanten van de verschillende knap be dachte rijwielbelastingmerkenhouders- voor één was zelfs een Nederlands octrooi aangevraagd - zagen hun omzet ieder jaar stij gen. In 1924, het jaar dat de rijwielbelasting werd ingevoerd, werden er ruim 1,8 miljoen plaatjes uitgegeven. In 1940-1941 waren het er iets meer dan 4 miljoen. Van 1924 tot 1941 zijn er ruim 47 miljoen rijwielmerken verkocht; met de bijna 4 miljoen kosteloze plaatjes meegerekend zijn er ongeveer 51 miljoen in omloop geweest. Een klein aantal, meestal in bezit van verzamelaars is overgebleven. Reden om de op Buytentwist gevonden rijwielmerken met instemming van de vinders een plaatsje te geven in het verenigingsgebouw naast de eerder gevonden munten. Op 1 mei 1941 werd bij besluit van de secretaris-generaal van het Departement van Financiën de rijwielbelasting afgeschaft en verdwe nen de plaatjes van onze fietsen. De vreugde duurde niet erg lang, want niet lang' daarna verdwenen ook onze fietsen. Terwijl in ons land de rijwielbelasting werd ingetrokken werd in een ander deel van ons toenmalig Koninkrijk de rijwielbelasting juist ingevoerd. Tijdens de Japanse bezetting werd in het voormalig Nederlands Indië op Java rijwielbelasting geheven. Als bewijs van betaling werd een geolied papier afgegeven waarop vermeld Speda of Kreta ang'in (Ma leis voor fiets), nummers en het Japanse jaartal 2603 (=1943), het bedrag der belasting en de naam van het gewest. Eep van Ommeren. Met dank aan de heer P.L.H. Crasborn, conservator van het belas tingmuseum "Prof.Dr. Van der Poel" in Rotterdam. lÜtn KOSTElOOS \<7WT f*CP( Rijwielplaatjes uit de jaren 1940-1941. 19

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 20