De Villaparken die na 1900 de plaats der landgoederen in en rond het dorp Bloemendaal innamen boden de happy few uit Haarlem, Am sterdam en de Zaanstreek een idyllisch onderkomen. De bouwactivi teit bracht veel verandering in de rustige, landelijke gemeente. Projectontwikkelaars stortten zich op het gebied, dat door aanleg van spoorwegen en wegen naderhand voor iedere forens bereikbaar werd Het gemeentebestuur, dat onder burgemeester J.W.A. Immink de vil- labouw met gejuich had begroet, moest zich onder burgemeester Jhr. A. Bas Backer sterk maken om deze stroom van plannen in goede en gewenste banen te leiden. Jhr. Bas Backer, burgervader van 1907 tot 1931, was een beminnelijk man, die echter wel wat steun kon gebrui ken. Daarin vond hij dan de liberaal J.C. Laan aan zijn zijde. Als raadslid in twee termijnen, van 20-6-1912 tot 2-9-1919 en van 20-1-1921 tot 21-9-1933 en als wethouder van Financiën en Publieke Werken van 1923-1932 diende hij, nee, bestuurde hij dê gemeente van Bloemendaal die hij zo lief had gekregen, met volledige inzet en met de onverzettelijkheid Zaankanters eigen. Dat dit, ook in de raad, wel eens tot gesputter leidde, zal niemand verbazen. Toch legde men zich telkens bij zijn plannen neer. Het waren dan ook wel gouden tijden voor Bloemendaal: duinen werden beplant, wegen geprojecteerd, nieuwe buurten verrezen, waarbij gas, water, licht, riolering, openbaar vervoer etc. in steeds nieuwere vormen en vindingen werden toegepast. Een van de uitvindingen van de jaren '20 werd Laans paradepaardje! Als een der eerste gemeen tebestuurders in Nederland zag hij het nut van bestrating met de zogenaamde "asfaltbitumen"Zo enthousiast was hij over de kos tenbesparing in aanleg en onderhoud van wegen, dat hij, zonder daar B. en W. of de gemeenteraad in te kennen, voor Bloemendaal een asfaltmengmachine aanschafte. Hiervoor werd op het nieuwe terrein van Publieke Werken aan de Zeeweg in de schaduw van de Haarlemse watertoren een onderkomen gebouwd, waar een spoorlijntje, afgetakt van de nabijgelegen lijn Overveen-Zandvoortde benodigde bitume- tankwagens van Shell aanvoerde. Nadat de kinderziekten van het gebruik van de installatie en van de techniek van het asfalteren waren overwonnen werden in snel tempo de wegen van de gemeente Bloemendaal van deze deklaag voorzien en tegelijkertijd ook vaak verbreed of verlegd. Nog in 1989 is op veel plaatsen zichtbaar waar onze gemeente in een nabuurgemeente overgaat: daar waar het asfalt aan klinkers grenst! De ambtenaren van Publieke Werken droegen hun voortvarende wethou der op handen, al moesten zij soms aan zijn ideeën wennen. Dat Laan in de verkiezingstijd rondreed in een auto met het opschrift: "Kiest Laan, die is zuinig" werd later nog eens onderstreept door zijn bevel, voor de aanleg van garages, werkplaatsen en bruggen de oude straatstenen in "tweede gebruik" te nemen. De in 1932 ver nieuwde Hospesbrug bij Vaart en Duin in Overveen is daarvan een voorbeeld. En in de garage van Publieke Werken stond met grote letters op de muur geschilderd: "Gebruikt vrij water, vuur en licht. Maar zuinig zijn gebiedt Uw plicht". Nog herinnert bij Publieke Werken veel aan wethouder Laan. In de gang hangt een fototableau van waaruit hij ons streng, maar recht vaardig aankijkt. Links van hem de portretten van "zijn" burgemees ter Jhr. A. Bas Backer en het bekende raadslid A.J. de Waal Male- fijt. Daaronder de ambtenaren die Laan terzijde stonden: J. Ver meer, opzichter der plantsoenen, J. van Es, inspecteur van bouw- en woningtoezicht, C. van Meeteren, opzichter bestrating, J.W. van den El shouttechnisch ambtenaar van wegen en riolering. En dan nog een jongetje: jeugdportret van J. Lanfermeijeral weer sinds 1961 als technisch ambtenaar van wegen en rioleringen aan de gemeente ver- 21

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 22