bonden. Zo'n trouwe staat van dienst zou wethouder Laan hem zeker doen vergeven dat hij zichzelf stiekem in de rij der illustere voorgangers plaatste Laan was een enthousiast tuinier en een natuurliefhebber. Met zijn vrienden de architect Leonard A. Springer, Dr. Jac. P. Thijsse en J. de Jong Czn, de directeur van Publieke Werken, maakte en hield hij Bloemendaal "groen". Zelf zei hij bij zijn afscheid: "Bloemen- daalde mooiste gemeente uit ons geheele land, met zijn duinen, bosschen en prachtige ligging aan zee, te midden van de groote steden Amsterdam en Haarlem en den Haag, had er alle recht op van hare bestuurders te eischen, met de grootste zorgzaamheid te worden bestuurd, om het wonen daar tot het meest aangename te maken. Het beste kon men dit doen, door de gemeente te verfraaien, het natuur schoon zooveel mogelijk te bewaren en, wat zeer zeker niet het minst belangrijke was, te zorgen voor lage belastingen en gedachtig te blijven aan een woord van een onzer ministers: "Bloemendaal is een oase in de woestijn". Toen kwamen de jaren '30. De crisis maakte een eind aan de onbeperkt lijkende ontwikkeling van Bloemendaal en Aerdenhout tot super-villadorpen. Ambitieuze plannen werden door wethouder Laan in de ijskast gezet. Misschien zijn de Bloemendalers van nu er niet rouwig om dat die plannen daar zijn gebleven. Ze behelsden onder meer woningbouw voor het hele gebied tussen Dompvloedslaan en Kleverlaan en een nieuw gemeen tehuis aan het begin van de Zeeweg, met Overveen als groot bestuur lijk centrum. In 1931 kwam er ook een nieuwe burgemeester. Wilskrachtig, en met heel eigen ideeën over gemeentebeleid! Jhr. Mr. C.J.A. den Tex begon onmiddellijk wethouder Laan er op te wijzen dat Burgemeester en Wethouders samen verantwoordelijk waren voor het uitgestippelde J.C. juni Laan, wethouder der gemeente Bloemendaal van 4 sept1923 - 1932 22

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 23