DE GRASLANDEN VAN ELSWOUT Er staat een bank in Bloemendaal, een "klein monument" voor een wethouder die veel hield van baksteen, van villaparken én van asfalt, maar ook van natuur. En zeker zou hij, als hij nu nog' wethouder was, zijn ambtenaren vragen het asfalt niet zo dicht om de bomen te leggen, én de bank nog eens een beetje op te knappen! J.A. Patijn-Bijl de Vroe. Met dank aan mevrouw A. Wijsman-Laan, dochter van J.C. Laan; me vrouw W. van Trotsenburg-Muyrers en mevrouw H. Slagter-Wieringa Ons Bloemendaal; mevrouw Tineke Pesman, gemeente-archief Bloemen daal en de vriendelijke receptioniste van Publieke Werken. De graslanden welke behoren tot het huidige arsenaal van-het land goed Elswout zijn in het verleden aangelegd op de afgegraven bin- nenduinrand. De situering van de afzonderlijke graslanden is niet meer gewijzigd nadat het landgoed rond 1800 omgebouwd is tot een park in de zogenaamde landschapsstijl. Van oudsher had het grootste deel van een landgoed een nuttige, dat wil zeggen een gebruiksfunctie. Uit het bos werd hout gehaald. De open ruimte was als bouw- of grasland in beheer bij de bij het landgoed behorende boerderij. De grazende koeien hielden niet alleen het gras kort waardoor de vorm van het terrein des te beter uitkwam, ze fungeerden ook als "wandelend schaalelementals aankleding voor de grote open ruimten. Op deze manier viel een belangrijk verschil tussen het park en het omringende landschap weg. Koekampen en hertekampen zijn typerend voor een 19de eeuws landschapspark Natuurlijke graslanden dankten vroeger hun bestaan in belangrijke mate aan begrazing door grote wilde herbivoren. Begrazing of be weiding is derhalve de oorspronkelijke gebruiks- of beheersvorm van onze graslanden. Begrazing werkt echter alleen gunstig op de na tuurlijke rijkdom van het grasland, als het niet intensief plaats vindt, hetgeen in het verleden altijd zo was. 24

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 25