hoes, aan de bussen hangend de litermaat om de gewenste hoeveelheid melk mee af te meten. In laden, de boter, waarbij margarine en roomboter niet in eenzelfde lade mochten worden vervoerd. Wanneer de bussen op de wagen leeg waren, werd er opnieuw "getankt" op de melkinrichting. Vooral op zaterdag werden er heel wat ritjes gemaakt, want dan kregen de klanten de melkboer twee maal aan de deur, waarbij dan in de tweede ronde grote hoeveelheden room, 's morgens besteld, werden afgeleverd. Op die zaterdagen at het personeel tussen de ronden in de wijk door, op de melkerijMevrouw Warmerdam liet een van haar kinderen bij de bakker vers witbrood halen. Dit werd dan, nog warm, in de lengte doorgesneden, met boter besmeerd en met suiker bestrooid. Gezeten aan de grote tafel werd er door alle aanwezigen gezamenlijk gegeten, waarbij grote hoeveelheden warme thee gedronken werd. Koeleman kende zijn wijk door en door en was op de hoogte van de omstandigheden van vele van zijn klanten. Waar dat nodig was bood, hij zijn diensten aan. Wanneer iemand een dienstbode zocht, omdat de vorige wegens huwelijk vertrok, dan bemiddelde Koeleman en zo vond een reeks meisjes uit Vogelenzang via hem een goede betrekking in Aerdenhout. Maar ook op andere wijze maakte hij zich onmisbaar. Bij ijzel of sneeuwval gaf hij een "lift" aan oudere buurtbewoners, wanneer die naar de tramhalte bij de Viersprong moesten, of later, naar het station Heemstede-AerdenhoutGezeten op de bok, naast Koeleman kwam men veilig daar waar men wezen wilde en een half uurtje eerder of later klaar met de dagtaak was nooit een punt van belang In de herinnering van de heer Koeleman nemen de oorlogsjaren een belangrijke plaats in. Vooral de laatste oorlogsjaren waren eigen lijk een voortdurend gevecht tegen de bezetters, waarbij Koeleman opkwam voor de belangen van zijn mensen uit het Rijnegomkwartier Hij wist waar zieken waren, waar de gezinnen met jonge kinderen woonden, waar een pasgeboren baby was of waar de vrouw een kind verwachtte. En altijd weer zag hij kans daar, waar het nodig was iets extra's te brengen. Geen wonder dat vele bewoners van het Rijnegomkwartier hun melkboer op handen droegen! Verschillende malen zag hij kans met zijn kar met melkbussen langs de patrouillerende Duitsers te komen, die op het laatst alles vorderden. Zelfs zijn fiets heeft de heer Koeleman gedurende de hele oorlog weten te behouden. Daarvoor was het dikwijls nodig, na een waar schuwing van vrienden de ronde door de wijk te onderbreken en naar de melkerij terug te gaan. De fietsen werden over de hoge schutting op het terrein van Bos- en Landzicht gegooid, waar dan weer een vriendelijke hand was die ze in veiligheid bracht. En er was nog al eens een inval bij de melkinrichting! Vandaaruit werd gedurende lange tijd een illegale krant verspreid, later zelfs enige maanden lang op de zolder gedrukt! Altijd weer zag men kans op tijd alle aanwezige verboden zaken te laten verdwijnen, eenmaal was het zelfs nodig de aanwezige illegale blaadjes te laten ver dwijnen in een van de nog halfvolle melktanks. Na de oorlog heeft de melkinrichting nog een kleine vijftien jaar voortbestaan. Aan het eind van de vijftiger jaren moest de heer Warmerdam wegens ziekte de zaak sluiten, in een periode dat vele kleinere melkinrichtingen ophielden te bestaan. De boerderij en de melkerij werden verkocht, er werd mee gespeculeerd maar alle plan nen liepen op niets uit. Na een aantal jaren van leegstand volgde afbraak, waardoor een markant complex gebouwen met een voor Aerden hout historisch interessante geschiedenis verdween. 6

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 7