PLUS Een grote plus Leest U hieronder hoe een directe benadering van de leden van de gemeenteraad positieve gevolgen kan hebben: in haar vergadering van januari 1990 nam de Raad het wijze besluit niet in te stemmen met het voorstel van B en W in het bestemmingsplan "Bloemendaal-Dorp" bebouwing mogelijk te maken bij Bloemendaalseweg 125! Aan de leden van de Gemeenteraad van Bloemendaal, In het kader van de behandeling van het ontwerp-bestemming'splan Bloemendaal Dorp wil het bestuur van de Stichting "Ons Bloemendaal" op deze wijze uw aandacht vragen voor de mogelijke ontwikkelingen in de z.g. Voorbuurt, gelegen tussen Mollaan en Vijverweg. In deze buurt staat een groot aantal rijksmonumenten dicht bijel- kaar in een historisch redelijk gaaf gebleven buurt. Het rijksmonu ment "Bloemoord"Bloemendaalseweg 125 (thans een winkelpand waarin de firma Meijer is gevestigd) is een van de opvallendste bouwwerken in deze buurt. Het pand en de aangrenzende grond is eigendom van de gemeente Bloemendaal. Het is ook historisch gezien een interessant huis, gebouwd rond 1800 op de plaats van een oude blauwselfabriek en van 1823 tot 1853 het Burgemeestershuis, bewoond door burgemees ter Nicolaas RouwensIn 1853 kocht de gemeente Bloemendaal uit zijn nalatenschap de Ambachtsheerlijkheid Vogelenzang, Overveen en Bloemendaal, daarmee een geheel zelfstandige gemeente wordend. In 1940 werd ook het pand zelf door de gemeente aangekocht. Kort daarop werd de destijds aangebouwde houten theekoepel aan de west zijde gesloopt in verband met de verbreding van de weg. De voorgevel van het huis bevindt zich aan de noordzijde, is dus gericht op Bloemendaal-dorpDe achterzijde grenst aan het Patna- padDe huisjes en de huidige smederij van van Riessen, eveneens aan het Patna-pad gelegen, horen historisch gezien bij "Bloemoord" en zijn oorspronkelijk respectievelijk personeelswoningen en koets huis geweest. Het aangrenzende, thans sterk verwaarloosde terrein (eigendom van de gemeente!is oorspronkelijk de tuin van "Bloemoord". Het zou o.i. getuigen van kortzichtigheid wanneer de gemeenteraad accoord gaat met de in het thans voor haar liggende bestemmingsplan geschapen mogelijkheid voor bebouwing van de tuin van "Bloemoord", waardoor de voorgevel van het huis voor een deel aan het oog ont trokken wordt en de doorkijk op de achterliggende kleinschalige bebouwing geheel wegvalt. De bouwmassa die op deze plaats zou mogen verschijnen zal de nu nog bestaande ruimte vóór "Bloemoord", welke afstand schept tot de weinig fraaie nieuwbouw geheel te niet doen. In een bestemmingsplan dat beoogt de sfeer en het karakter van het historisch dorp Bloemendaal zoveel mogelijk te behouden en te beschermen valt bovenstaande moeilijk te plaatsen. Als het Bloemendaal ernst is met de zorg voor de monumenten dan ligt hier een unieke kans daar blijk van te geven. Huis en grond zijn eigendom van de gemeente, dus derden worden niet direct in hun belangen benadeeld wanneer rondom "Bloemoord" een parkje wordt aangelegd in stijl met het huis, desnoods met behoud van een aantal parkeerplaatsen, mits met zorg aangekleed en passend in het geheel. In plaats van een grove aantasting van het monument zou een waarde worden toegevoegd en Bloemendaal zou voor eens en voor al duidelijk maken hoeveel belang het gemeentebestuur hecht aan het zorgvuldig beheren van zijn historisch erfgoed. namens het bestuur van de St. Ons Bloemendaal. 13

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 14