woonde was de heer Verbruggen. De toegangsweg naar zijn boer derij liep destijds via het verlengde van de Boekenroodeweg richting Mariënbosch en dan na het nog altijd aanwezige kleine huisje rechtsaf langs de rand van de sportvelden. Verbruggen had nog koeien lopen op Mariën- weide maar in 1933 kwam het definitieve einde. Het Naalden- veld was inmiddels door verer ving in het bezit gekomen van Cornelia ("Keetje") Crommelin de laatste particuliere bewoonster van Wildhoef in BloemendaalIn 1933 kon boer Verbruggen van het Naaldenveld naar Veen en Duin verhuizen, eveneens een pacht- boerderij van mevrouw Crommelin. Met hem mee verhuisde de jonge knecht Van Schaagen; de boer derij in het Naaldenveld werd het zomerverblijf van de familie Reinders Folmer die al gene raties lang een rentmeesterskan toor in Amsterdam had. Groot vader Reinders Folmer kwam in 1904 in dienst bij de Exploita tie Maatschappij Veenduin, in het leven geroepen door mevrouw Crommelin om haar bezittingen in Aerdenhout te beheren. Na enige seizoenen werd de boerderij enigszins verbouwd zodat hij geschikt werd voor permanente bewoning. Van Schaa gen kwam regelmatig naar het Naaldenveld om de op Marienweide grazende pinken bij te voeren en van drinken te voorzien. Hij werd verliefd op de gedienstige van de familie Reinders Folmer en keerde in 1941 als echtgenoot van de dienstbode en tuinman chauffeur van de familie Rein ders Folmer terug naar de boer derij In de tijd van mevrouw Crom melin werd het Naaldenveld ongeveer begrensd door het Van Vollenhovenlaantjede Zandvoor- terweg, het Zuiderpad en Mariën bosch. Aan het eind van de 19e eeuw werd de nog altijd bestaan de Jachtopzienerswoning gebouwd, het huis met de luiken dat ongeveer in het midden van de Van Vollenhovenlaan is gelegen. Later werd het huisje dicht bij de Zandvoorterweg gebouwd voor de zoon van de toenmalige jach topziener Wezenaar, die zijn vader assisteerde. Maar de rond de eeuwwisseling begonnen verkaveling van .de grond in Aerdenhout zette door. Wegen werden aangelegd waarlangs op grote stukken grond villa's verrezen. Gelukkig is het plan van de gemeente om in het Naal denveld een wijk op te zetten met een bebouwingsdichtheid vergelijkbaar met die van het Rijnegomkwartier niet doorgegaan mede door het verzet tegen die plannen van mevrouw Crommelin en haar rentmeester. Maar ook in het Naaldenveld is de bebouwing diep doorgedrongen tot in het jonge dennebos aan het einde van de Zwaluwenweg waar de jonge Reinders Folmer samen met zijn vader in de dertiger jaren de dennebomen plantte, z.g. grove dennen. In diezelfde tijd plantte Vrijland Sr. rentmeester van Elswout op Koningshof grote aantallen Corsicaanse dennen "die" zo zegt de heer Reinders Folmer "het veel beter hebben gedaan dan de grove dennen van mijn vader" Het huidige Naaldenveld wordt sinds enige tijd in overleg met de op dit gebied gespecialiseer de afdeling van de Provinciale Dienst ecologisch beheerd. Enkele gevolgen daarvan zijn zichtbaar zoals de bomen die, omgehaald of omgevallen, niet meer worden weggehaald maar blijven liggen en de prikkel draadafzettingen die vervangen worden door wallen van hakhout en aarde. Dat alles in de hoop dat op deze manier flora en fauna zich zullen herstellen en tot grotere gevarieerdheid zullen komen. Dat er reden voor is zich daarvoor in te zetten is volgens de heer Reinders Folmer duidelijk. De laatste jaren dat hij op de boerderij woonde werd de nachtegaal nauwelijks meer gehoord terwijl hij vroeger soms door hen uit de slaap werd gehouden. Ook jonge reeën zag hij nog maar zelden op de voe derplaats en kippen hield hij 16

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 17