EEN DOORWERKPROJECT UIT 1840 (VERVOLG) "Inside information". Naar aanleiding van het artikel in "Ons Bloemendaal" december 1989, "Een doorwerkproject uit 1840" ontvingen wij van één der huidige bewoners van "Overbeek" enkele aanvullingen over de latere bouwgeschiedenis, die wij hier gaarne publiceren. Overigens is de heer Sieswerda met zijn medebewoner de heer Van Luyken bezig met de voorbereiding van een boekje over "Overbeek", dat in 1991 bij het 150-jarig bestaan van het huis, zal verschij nen. Met belangstelling zien wij dit boekje tegemoet! Aan de redactie van Ons Bloemendaal: De oorspronkelijke bestemming van Overbeek en andere landhuizen (of: buitenplaatsen) was die van zomerverblijf. De eigenaren waren en bleven metterwoon gevestigd in de stad, meestal Amsterdam. "Zomer" is overigens ruim te nemen, want veel plaatsen bleven tot in de herfst (jacht!) open. Dit gegeven is niet onbelangrijk, want het werpt een licht op de bouw. U vermeldt zelf al dat opdracht werd gegeven voor een niet te groot huis. Overbeek (of: Linden- heuvel, zoals het eerst heette) is inderdaad vrij klein (relatief, dan! opgezet; een van de opvallende trekken is het ontbreken van bediendenvertrekken met aparte opgang. Op de bouwtekeningen, waarin alle vertrekken nauwkeurig met hun bestemming staan aangegeven, zoek je tevergeefs naar de personeelsverblijvenDie waren er wel, maar buitenshuis, in de bijgebouwen. Hieruit volgen twee conclusies: de bewoners voerden hier een klei nere staat dan in hun kolossale grachtenpanden in Amsterdam, en het huis kon -en ging- 's winters dicht, Hoe algemeen dit verschijnsel was, is overigens de vraag. De Borski's moeten eigenzinnige lieden geweest zijn; er werd wel beweerd dat zij "alles anders deden". Maar laten we, met het oog op de bouw en met het risico van een cirkelredenering, aannemen dat ook zij s winters in de stad verbleven. Tenminste in het begin. Want later is dat anders geworden. De nieuwe huizen - ook de Bors- kihuizen -, die de oude vervingen: op Elswout, DuinlustVaart en Duin bijvoorbeeld, en ook het nieuwe Lindenheuvel (waarvoor geluk kig Lindenheuvel/Overbeek niet werd afgebroken), werden veel groter opgezet, en ook buiten de zomers om bewoond. Als we lezen dat van de jaren 1870 af Borski's en Van der Vlieten (die in de familie waren ing'etrouwd) in de wintermaanden te Overveen overlijden, moeten we aannemen dat hun buitenplaatsen ook 's winters werden bewoond, of op z'n minst "in gereedheid gehouden". De tijden zijn dan natuurlijk ook anders. Men zal misschien anders zijn gaan denken over de relatie tussen het buitenleven en het verblijf in de stad, maar in elk geval is de bereikbaarheid aanzienlijk toegenomen door de vooruitgang van het spoorwegverkeer, en de plaatselijke infra-structuur" zal zich ook wel ontwikkeld hebben, waardoor het bestaan hier vergemakkelijkt werd. Last, but not least zal het comfort sterk zijn verbeterd door betere verwar mingsmogelijkheden en tal van andere vindingen, waaronder tenslotte electriciteit 18

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 19