betekende voor Joan - die drie kinderen kreeg - echter aller minst dat ze uitsluitend als huisvrouw en moeder thuis bleef zitten. Steeds bleef ze, zij het nu als vrijwilligster actief. Echtgenoot Patijn werd rechter in Haarlem en daarom verhuisde de familie naar Kennemerland en vond tijdelijk onderdak in een oud huisje in de Voorbuurt aan de Bloemendaalseweg in Bloemen- daalDe Patijnen werden door de buren meteen in hun midden opgenomen en leerden daardoor in korte tijd Bloemendaal al goed kennen. Ook in de Nederlandse Hervormde Gemeente voelde men zich gauw thuis, waartoe de sfeer van de diensten in het mooie oude kerkje zeker bijdroeg. Als lid van het comité ter voorbereiding van de tentoonstelling "350 jaar Kerk en Dorp van Bloemendaal" leerde Joan veel over de lokale geschiedenis. Ze genoot er van "de roddels van vroeger". Tot haar spijt toonden de scholen absoluut geen belangstelling voor de ten toonstelling Op de B.S.V., de school van haar kinderen, ging zij daarom actief meedoen aan de zogenaamde keuzelessen"Kleine groep jes kinderen uit diverse klassen krijgen op Vrijdagmiddag lessen die buiten het officiële rooster vallen, hierbij helpen ook moeders. Zo kunnen de kinderen modeltekenengedichten maken, biologie in het veld beleven, koken of vliegers plak ken, etc.. Joan koos voor de geïntegreerde geschiedenis van Kennemerland en van de gemeente Bloemendaal in het bijzonder. Sinds 1986 heeft ze steeds zes kinderen gedurende drie opeen volgenden vrijdagmiddagen onder haar hoede. Ze hoopt door deze lessen de kinderen kennis van en liefde voor hun omgeving bij te brengen opdat ze later, als volwassenen hun bijdrage kunnen leveren aan het behoud van Kennemerland. Per jaar verzint ze een ander thema om ook zelf niet te veel in een sleur te raken, want om de lessen te kunnen geven moet ze zelf ook flink studeren en onderzoek doen. Behalve haar eigen vrij uitgebreide bibliotheek over Kennemerland, raadpleegt zij veelvuldig het mooie gemeente-archief. De welwillende medewer king van diverse ambtenaren en de belangstelling van wethouder Van Essen stemmen haar dankbaar. De eerste winter was het thema "om de School". Met de kinderen ging Joan op ontdekkingstocht rond de B.S.V. en vond daar resten van blekerijen en buitenplaatsen en het huidige vil lapark "Duin en Daal". Ook was er aandacht voor de eigen straat waar de kinderen wonen: b.v. wie was Lonbar Petri, hoe oud is de Bloemendaalseweg? De laatste les wordt altijd be steed aan het maken van een plakboek om mee naar huis te nemen In 1987-1988 was het thema "buitenplaats". Begrippen als "stad en platteland", de verbindingen tussen Amsterdam en Haarlem in vroeger eeuwen, alle aspecten van het zomerse leven op een buitenplaats kwamen aan de orde met Elswout als voorbeeld. In de eerste les werd Elswout van buiten de hekken bekeken waarbij b.v. kenmerken van een land goed als jachthek, dienstwoningen met luiken in dezelfde kleur en ook het omringend bezit van de familie Borski aan de orde kwamen. De tweede keer werd ter plaatse tijdens een speurtocht gekeken naar het huis, poortgebouw en stallen het het verschil tussen formele tuinen en landschapspark. Hoogtepunt was de ontdekking van de schat van de kluizenaar (moderne marsreep jes) in de onlangs vernieuwde "hermitage". Weer werd de laat ste les besteed aan het maken van een plakboek waarbij ook de 5

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 7