NOGMAALS: HET „BISPINCKPARK" In het juninummer van de gemeentecourant "Bloemendaals Con tactblad" hebt U kunnen lezen over de realisering van het "Bispinckpark"In hooggestemde bewoordingen wordt hier uit eengezet hoe het er in de toekomst uit gaat zien: een kerk en drie woonblokken in het voormalige park van de buitenplaats "Sparrenheuvel", zodanig gesitueerd, dat "er een zichtas is vanaf de Bloemendaalseweg naar de oostelijk gelegen vijver en een voetgangersas vanaf de Korte Kleverlaan naar de huisjes van Patna. De nieuwe, veel minder massale kerk komt te liggen aan de Korte Kleverlaan en kijkt uit over de vrije ruimte met vijver naast "Sparrenheuvel". De woonblokken krijgen drie en vier woonlagen plus penthouse, terwijl in één daarvan tevens ruimte is voor de Openbare Bibliotheek. In nauwe samenspraak met het parochiebestuur van de Allerheiligste Drieëenheid (de parochie is eigenares van de gronden) en de aannemingsmaat schappij werden de plannen ontwikkeld"; einde citaat. Tot zover klinkt het allemaal heel mooi, wij hebben ook waar dering voor de poging in het plan aan te sluiten bij de strak ke lijnen van "Sparrenheuvel" en tegen woningbouw ter plaatse hebben wij ook geen bezwaren. Waarom tekende "Ons Bloemen- daal" dan toch steeds beroep aan en spande zelfs, in een uiterste poging om het bouwplan bij te stellen bij de Raad van State, in het kader van de wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen zgAROBeen kort geding aan tegen de verleende bouwvergunning? Hiervoor zijn verschillende redenen: Ten eerste hadden en hebben wij bezwaren tegen de situering van de twee woonblokken die, letterlijk op een steenworp af stand van de huisjes aan het Patnapad, achter "Sparrenheu vel", in de as van de Mollaan komen te liggen. In de tweede plaats hebben wij misschien nog ernstiger bezwaren tegen de hoogte van deze blokken, die met één a twee verdiepingen boven "Sparrenheuvel" zullen uitsteken. Nu is het nog zo, dat men, komende van het Pannekoekenhuisje vanaf de Mollaan onder een poort van bomen een ongestoord gezicht heeft op "Sparrenheu vel"; een perfecte afsluiting van de laan, die n.b. omstreeks 1900 door Springer met veel zorg is aangelegd. De oorspronke lijke Mollaan liep n.l. zuidelijker, wat nog te zien is, wanneer men bij de kruising Potgieterweg-Mollaan staat. Ko mende uit het westen heeft men de neiging rechtuit het bos in te rijden; dat was het oorspronkelijke tracé van de Mollaan. Springer heeft deze neiging destijds waarschijnlijk ondervan gen door precies in de knik van de Mollaan enkele beuken te planten, maar deze zijn in de loop der jaren gesneuveld en nooit meer herplant. Zowel "Sparrenheuvel" als een aantal van de huisjes aan het Patnapad zijn rijksmonument en dus ook van rijkswege beschermd. Aan die status ontlenen zij een extra waarde voor de gemeente en bovendien is "Sparrenheuvel" onder rijkstoezicht en met rijkssubsidie prachtig gerestaureerd. Bij de eerste aanblik der plannen vroegen wij ons dan ook ver bijsterd af waarom gemeente- en parochiebestuur zó weinig respect voor deze rijksmonumenten hebben, dat ze de bouw van de blokken, zo gesitueerd, maar vooral van deze omvang, zelfs maar konden overwegen. Naar onze mening kunnen hieraan alleen financiële overwegingen ten grondslag liggen. Immers de te bouwen woningen zijn geen woningwetwoningen, maar bestemd voor 7

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 9