J.A.G. van der Steur werd op 30 oktober 1865 in Haarlem gebo ren als zoon van de architect A. van der Steur. Hij volgde in zijn geboorteplaats de lagere school en daarna de Hoogere Burgerschool voor vijfjarige cursus, eveneens te Haarlem. Aansluitend volgde hij een opleiding aan de toenmalige Poly technische School in Delft (de tegenwoordige Technische Uni versiteit). Hij koos voor het beroep van zijn vader; archi tect. Hij studeerde onder andere onder de professoren Gugel en Lecomte en haalde in 1888 zijn diploma. Vanaf 1888 werkte hij uitsluitend samen met zijn vader tot diens overlijden in 1894. Hij trok bij zijn vader in, die kantoor hield in een statig 18de-eeuws pand in de Grote Houtstraat nr. 99. In de periode 1888 - 1891 maakte hij tevens veel studiereizen door Europa, uit welke tijd een aantal reisschetsen bekend zijn. Uit de Haarlemse periode zijn veel scheppingen van Van der Steur bewaard gebleven. Samen met zijn vader leverde hij ontwerpen voor veel winkelhuizen in het centrum en woonhuizen en stadsvilla's. Eén der beste voorbeelden van een winkelhuis uit die periode is dat in de Bartel jorisstraatA. van der Laan, winkelier in 'manufacturen en damesmodes' gaf beide architecten opdracht een nieuw winkelhuis in de Barteljoris- straat 13-15-17 te ontwerpen, hetgeen in 1891 werd gebouwd. Het was toen (en is nog voor een belangrijk deel) één der fraaiste winkelhuizen in de stad. Het werd een winkelhuis met allure. Het hoog oprijzende hoekpand met afgeschuinde hoek en een slanke erkerpartij had op de beganegrond een monumentale pui. Twee granieten zuilen op hoge sokkels droegen drie sier lijke bogen. Los daarvan en naar achteren geplaatst waren de, voor die tijd zeer grote, etalageramenAldus een portiek vormend voor het kijklustige publiek. Helaas kwam aan deze fraaie winkelpui een einde toen, in 1931, het pand werd over genomen en bij een drastische verbouwing de huidige zwart granieten winkelpui ontstond. Op 1 september 1892 trad hij in het huwelijk met Emma van der Laan. Hij moet haar hebben leren kennen voorafgaand aan of tijdens de opdracht die haar vader aan het architectenduo Van der Steur verstrekte. 23

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 25