meeste villa's van zijn hand zijn daarvan een duidelijke weergave. In 1914 en 1928 vonden enige verbouwingen plaats. In 1901 volgde de villa aan de Ter Hoffsteedeweg nr. 9, waar van de torenachtige uitbouw het meest karakteristieke element vormt. Het Engelse karakter spreekt ook hier weer door onder andere het geschilderde stucwerk en het vakwerk. Het huis is zeer schilderachtig gelegen. In 1917 en 1952 vonden verbouwin gen plaats en werd vooral aan de achterzijde het huis uit breid In hetzelfde jaar, 1901, vond de bouw plaats van de villa 'Dunenburg'. De hoge ligging op een duintop verklaart de naam van het huis. Ook hier zijn weer de sterke Engelse invloeden zichtbaar. Opmerkelijke elementen vormen de vertikaal geaccen tueerde vensterpartij onder de overstekende, met vakwerk versierde, geveltop, de verschillende elkaar snijdende zadel daken en het wit geschilderde stucwerk. De gekoppelde rondbo gen met de gebogen strekken in schoon metselwerk op de begane- grond komen vaker in het werk van Van der Steur voor. Een bijzonder aardig complex vormen de huidige panden Karmel- weg 2 en 4Het werd in 1902 gebouwd als een combinatie van koetshuis, stal en woning. Het koetshuis zelf werd in 1922 verbouwd tot villa. De torenachtige uitbouw met ranke spits is weer het handelsmerk van Van der Steur. Dit complex is zeer schilderachtig gelegen en, hoewel nooit gebouwd als villa, doet het de engelse landhuisbouw alle eer aan. Ook in 1902 ontstond de villa 'Dennenoord' aan de Koningin- neduinweg 7-7A. Deze monumentale villa wijkt af van de gebrui kelijke engelse landhuisstijl, die Van der Steur zo veelvuldig toepaste. Deze villa is eerder als eclectisch te omschrijven, waarvan de belangrijkste stijlelementen afkomstig zijn uit de Italiaanse bouwkunst, de Jugendstil en invloeden van H.P. Berlage. Het huis is fraai gelegen aan de kruising van de Midden Duin en Daalseweg en de KoninginneduinwegBij deze villa hoorde oorspronkelijk ook een koetshuis, dat nu aan de overzijde aan de Midden Duin en Daalseweg (nr.9) is te vinden en dat in 1953 tot woonhuis werd verbouwd. Aan de zelfde Koninginneduinweg werd in 1903 de villa 'Hooch Heem' gebouwd. Ook hier doen de Engelse invloeden zich weer gelden. Opvallend element is de uitgebouwde schoorsteen, die smaller wordend door het dakvlak steekt. J. Wolbers, een tijdgenoot van Van der Steur, leverde in 1914 het ontwerp toen deze villa met een groot deel werd uitgebreid. In 1905 werd de villa Midden Duin en Daalseweg nr. 4 gebouwd. Deze villa, bekend onder de naam 'De Boekhorst' is de meest 'Engelse' schepping van Van der Steur in Bloemendaal. Karak- terstieke onderdelen vormen de verschillende kapvormen, ven sterpartijen en de naar boven toe smaller wordende schoorste nen. Het huis werd bij een brand in 1920 flink beschadigd maar, althans het exterieur, in stijl herbouwd. Opmerkelijk is de ligging van de villa. Alle woonvertrekken zijn op de tuin georiënteerd waardoor de villa haaks aan de Midden Duin en Daalseweg gebouwd werd. 27

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 29