Decoratief houtwerk is een wezenlijke karakteristiek van Sevenhuijsens bouwstijl in de eerste helft van de jaren twin tig Landhuis Schoorl en Landhuis Cohen - overigens geen van beide monument - zijn degelijke produkten van een bekwaam architect. Ze kunnen worden gezien als illustraties van be paalde ontwikkelingen die de Nederlandse landhuisbouw door maakte, van Berlagiaanse zakelijkheid tot de expressieve romantiek van de Amsterdamse School. Juist hier ontstaat de tegenspraak. Door de typische, tijdgebonden vormentaal maakt het Aerdenhoutse huis een gedateerder indruk dan het oudere pand aan de Kennemerweg. Landhuis Schoorl wijst dankzij de bewust terughoudende architectuur vooruit naar zowel Seven- huijsens eigen late werk als de algemene verzakelijking in de Nederlandse bouwkunst in de jaren dertig. Weliswaar wordt deze "moderne" indruk versterkt doordat het kozijnhout tegenwoordig is wit geschilderd (oorspronkelijk waren de kozijnen goudgeel en was het raamhout groen) - slechts één van de uiterlijke veranderingen die het huis heeft ondergaan - toch kan ge sproken worden van een ontwerp waaraan vooral praktische uitgangspunten ten grondslag liggen. Bij Landhuis Cohen hebben de aparte grondvorm en het pittoreske uiterlijk voorop ges taan Wim de Wagt (oktober/november 1990) 1 Gegevens over de landhuizen aan de Kennemerweg 2 en de Vondellaan 26 heb ik ontleend aan de bouwdossiers in het archief van de Dienst Bouw- en Woningtoezicht van de Gemeente Bloemendaal, respectievelijk nr. 1314 en nr. 1016. Verder bedank ik verschillende personen die mij aanvullende infor matie hebben verschaft over Louis Schoorl en Levi Cohen, te weten mevr. Schoorl, mevr. Schoorl-Wiersmamevr. Dol en de heer Römeling. 2. Voor een overzichtsartikel over A.M.J. Sevenhuijsen zie: W. de Wagt, "August M.J. Sevenhuijsen (1888-1934): een onbekende, maar boeiende architect", Heemschut 5oktober 1990, blz. 8-9 e.v.. H. Peschar heeft voor de gemeentelijke Monumentencommis sie Haarlem een "Nota" geschreven over Sevenhuijsen (2de versie, Bloemendaal, juni 1990). 3. Dit landhuis wordt -kort- beschreven door Sevenhuijsen zelf in: "Eenige gebouwen van A.M.J. Sevenhuijsen, architect te Haarlem", Bouwkundig Weekblad, 1917, blz. 31-33. 4. A.M.J. Sevenhuijsen, "'t Park Meerwijk te Bergen", Bouwkun dig Weekblad 1918, blz. 215-218. 32

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 34