kanjers van duinen en diepe dellingen. Daar is hij uit voort gekomen. Zoo is hij zelf ook geweest. Er zijn bulten van maar eventjes 30.000, 35.000 ja van 40.000 m3 verplaatst in kuilen die in de buurt lagen. Men heeft de lijnen der hellingen en dalen uit elkaar geworpen, de kammen der toppen rechtgestre- ken, en nieuwe kammen opgebouwd, men heeft de trekken van het aangezicht der aarde uitgewischt en er nieuwe op vastgelegd. Alleen reeds het opmeten en in kaart brengen van zulk een opzet is op zichzelf al een werk van beteekenis. Het is de heer De Jong, de gemeentearchitect, die dit met groote bek waamheid en ijver heeft in orde gemaakt. Hoe men verder bij zoo'n aanleg te werk gaat, zult ge vra gen. Wel, zoo om te zien is het heel eenvoudig, maar, geloof gerust, dat er heel wat bij kijken komt! We zeiden u reeds, dat zoo'n weg met piketpalen is uitgezet, en nu hebben de uitvoerders profielteekeningen bij zich, waarop is aangegeven, hoeveel kubieke meters zand er tusschen elk dezer piketpaaltjes moet worden verstouwd, hoe diep en hoe breed er dus gegraven, en hoe hoog en hoe breed er opgebracht moet worden, enzovoorts. Dat werk geschiedt met spaden, krui wagen en handkar, en zoodra mogelijk worden er rails gelegd, waarover dan het vervoer in de bekende wiegkarren gebeurt, dus veel sneller. Waar de hellingen het toelaten, worden paarden als trekkracht gebruikt, maar meestentijds zijn de bulten te steil daarvoor. Over het afgraven van de groote bulten, zooals die kanjer bij de waterleiding, die maar even 40.000 m3 inhoud had, wordt ongeveer een week gedaan door 50 menschen. Is de oppervlakte gelijk gemaakt, dan komen de heiplanters, bij drieën tegelijk. Een steekt de gleuven in het zand, de twee anderen planten er boschjes hei in. Ter plaatse waar de weg den zeereep nadert, is een plein aangebracht. Daar gaat de weg zuidwaarts naar Zandvoort, vlak over den uitersten duinkant, om uit te komen op den Boulevard Barnaart, waarvan hij om zoo te zeggen de verlenging is. Om die reden is het gedeelte weg langs den zeereep (1800 m. lang) op dezelfde breedte gebracht als die boulevard, d.i. 9 meter middenbaan, voetpad 3 meter. Deze versmalling van den weg begint dus op het daareven genoemde plein, waar de weg den grooten hoek maakt. Deze hoek wordt natuurlijk een punt van belang. Er komt een voetpad naar het strand, en er is reeds een hooge duin, een kijkduin, opgeworpen Een trap zal dit Kijkduin gemakkelijk te beklimmen maken; een beton-bank op den top zal den wandelaar in de gelegenheid stellen, vandaar rustig te genieten van een panorama, zoo schitterend als men er maar heel weinig vindt. De nieuwe Zeeweg, zal, eenmaal behard en dus geheel vol tooid, - wat reeds in Mei a.s. het geval moet zijn, - een buitengewone aanwinst zijn voor deze streek, en een der merk waardigste werken, die in den laatsten tijd tot stand kwamen in ons vaderland. Een werk, waarop Bloemendaal waarlijk trotsch mag zijn. Bloemendaal, Januari 1920. 9

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 10