KOPZORGEN VOOR DE GEMEENTE (de nooit uitgevoerde bouwplannen voor Bloemendaal aan Zee 1933-1938 Onlangs werd besloten van de bouw van woningen, appartementen en vakantiebungalows op de strandvlakte bij de Zuidpier van IJmuiden af te zien. In nieuwe plannen voor dit gebied tracht men nu meer aandacht te geven aan natuurontwikkeling en open luchtrecreatie. Het blijft voor Nederlanders natuurlijk moei lijk om de na de verlenging van de pier in de jaren '60 optre dende verbreding van het strand en de spontane duinvorming hun gang te laten gaan. Deze natuurlijke ontwikkelingen waren tenslotte mede de oorzaak dat men vorig jaar gedwongen was het steeds smaller geworden strand bij Bloemendaal aan Zee op te hogen De bebouwingsplannen voor de strandvlakte bij IJmuiden waren niet de eerste die de dagelijkse druk van bewoning, verkeer en industrie in het kwetsbare duingebied zouden hebben opgevoerd. In de jaren '60 en '70 bestonden er plannen voor een "voor haven" voor Amsterdam, dicht grenzend aan de Bloemendaalse duinen. Nog veel eerder, in de jaren '30, ontwierp de gemeente Bloemendaal zelf plannen die in eerste opzet zo omvangrijk waren dat, indien ze ooit ten uitvoer waren gebracht, er maar weinig van de Kennemerduinen zou zijn overgebleven. In het plan dat in september 1933 door de Vaste Commissie voor Uitbreidingsplannen van de provincie Noord-Holland werd behandeld, had men een derde deel van het duingebied in de gemeente Bloemendaal willen bestemmen voor bebouwing en wegen. Naar aanleiding van het advies van deze commissie, die het Bloemendaalse duingebied als een belangrijke schakel zag in de gehele duinstreek langs de Noordzee-kust"en meer in het bijzonder van het duingebied bewesten Haarlem, dat tezamen met de daarachter gelegen tot het binnenduingebied behoorende bosschen en weilanden nog grootendeels als één groot, samen hangend geheel is bewaard geblevea" werd besloten de bouw plannen langs de gehele Zeeweg en oostkant van de duinen te laten varen. Men wilde geen situatie laten ontstaan zoals aan de Belgische kust met zijn lintbebouwing, "immers het duin gebied verdraagt bebouwing slecht: zoo grootsch als de indruk van een ongerept duinlandschap is, zoo klein van schaal wordt het, zoodra er bebouwing in verrijst". Daarnaast vond men een tweede badplaats zo dicht bij Zandvoort eveneens minder ge wenst De gemeente Bloemendaal was tot haar plannen gekomen door de situatie aan de Kop van de Zeeweg (en wellicht ook, al vindt men dit niet in de bewaarde stukken, in een poging compensatie te vinden voor het in 1927 door Haarlem geannexeerde deel aan de oostkant van BloemendaalDe aanleg van de Zeeweg werd wel gezien als een "democratisering" van de natuurbeleving in het duingebied dat nog grotendeels in privé-bezit was en "waar men anders nooit wat van te zien krijgt". Het gevolg was dat op zomerdagen duizende fietsers zich op weg begaven naar het strand. Het Bloemendaals Weekblad schreef dan ook dat het tragi-komisch om te zien was hoe men zich door Bloemendaal haastte om in Zandvoort te komen, waar men alles vond "wat tot hedendaagsch strandleven hoort. In 1915 droomden wij van een Bloemendaal-aan-ZeeNa twintig jaar hebben we het nog 10

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 11